ایمپلنت های دندانی تیتانیوم

اگر چندین دندان دارید که آسیب دیده یا از بین رفته اند ، تعدادی گزینه برای رفع آنها موجود است. کاشت ایمپلنت تیتانیوم یکی از گزینه های شماست. آنها میتوانند نتایج طولانی مدت را ارائه دهند و کیفیت زندگی شما را به طور کلی بهبود دهند.

با این وجود جنبه های خاصی از ایمپلنت های دندانی تیتانیوم وجود دارد که می خواهید آنها را در نظر بگیرید ، از جمله محدودیت ها ، هزینه و عوارض احتمالی. در اینجا مواردی است که باید در مورد کاشت تیتانیوم بدانید.

کاشت دندان تیتانیوم چیست؟

ایمپلنت های دندانی تیتانیوم معمولاً برای جایگزینی دندانهای آسیب دیده یا از دست رفته استفاده می شوند. آنها تمایل دارند که در کاندیداهایی که از نظر سلامتی کاملاً خوب هستند بهترین عملکرد را داشته باشند. ایمپلنت های تیتانیوم که از دهه ۱۹۶۰ مورد اعتماد استفاده شده اند ، به دلیل دوام و عملکرد ، رایج ترین نوع کاشت محسوب می شوند.

از کاشت های تیتانیوم ممکن است در موارد زیر استفاده شود:

پوسیدگی قابل توجه دندان

عفونت ها

خسارت ناشی از حوادث

به عنوان جایگزین دندان مصنوعی

بیماری پریودنتال

برخلاف تاج های دندانی به تنهایی که در بالای دندان موجود قرار می گیرند ، ایمپلنت های دندانی با جراحی در استخوان فک شما ثابت می شوند تا دندان کاملا جایگزین شود. اگر شما کاندیدای کاشت هستید ، دندانپزشک شما یک تاج در بالای کاشت تیتانیوم قرار می دهد.

کاشت های دندانی تیتانیوم به صورت دائمی طراحی شده اند. با این حال ، ممکن است لازم باشد بعد از چندین سال آنها را تعویض کنید.

ایمپلنت های تیتانیوم چگونه با ایمپلنت های سرامیکی دندان مقایسه می شوند؟

یکی از مزایای تیتانیوم توانایی اتصال آن به استخوان و رشد آن در کاشت با بهبودی است (فرایندی که به استخوان سازی تبدیل می شود). این ماده همچنین به دلیل ماندگاری مشهور است به طوری که کاشت می تواند سالها – یا حتی به طور دائمی دوام داشته باشد. شکستگی ایمپلنت تیتانیوم نیز نادر است.

اگر شما نمی توانید کاشت دقیق را پس از قرار دادن تاج روی آن مشاهده کنید ، برخی از افراد به زیبایی کاشت های تیتانیوم اهمیت نمی دهند. این جایی است که کاشت های سرامیکی (زیرکونیا) ممکن است یک مزیت داشته باشند.

کاشت های سرامیکی دندان رنگ سفید دارند و می توانند از نزدیک با تاج دندان ها مطابقت داشته باشند. اگر سابقه لثه های فرو رفته داشته باشید ، ممکن است گزینه بهتری نسبت به کاشت تیتانیوم باشند زیرا این موارد به اندازه قابل توجه نیستند.

هنوز هم اشکالات بیشتری در کاشت دندانهای سرامیکی در مقابل نسخه های تیتانیوم وجود دارد. نه تنها با مواد شکننده تری ساخته می شوند ، بلکه هزینه آنها نسبت به ایمپلنت های تیتانیوم نیز بیشتر است.

بعضی اوقات ممکن است در مراحل ساخت کاشت و سرامیک آسیب ببیند. این ممکن است منجر به افزایش خطر شکستگی یا عدم پذیرش منبع معتبر پس از جراحی ایمپلنت دندان شود.

عوارض جانبی یا عوارض احتمالی کاشت تیتانیوم چیست؟

به طور کلی ، شناخته شده نیستند که ایمپلنت های دندانی هیچ عارضه جانبی یا عارضه ای طولانی مدت ایجاد می کنند.

به ندرت ، تیتانیوم ممکن است خطر واکنش های آلرژیک را ایجاد کند. اگر سابقه آلرژی به فلز دارید ، ممکن است قبل از انجام این روش کاشت ، از متخصص آلرژی درخواست آزمایش کنید. یکی دیگر از عوارض نادر منبع معتبر سمیت تیتانیوم است که ممکن است باعث التهاب استخوان یا از بین رفتن استخوان یا هر دو شود.

همانند سایر انواع ایمپلنت های دندانی ، در صورت داشتن برخی بیماری های زمینه ای بهداشتی ، نسخه های تیتانیوم ممکن است به درستی در برابر استخوان فک بهبود نیابند. این شامل:

اعتیاد به الکل

سرطان

دیابت

سیگار کشیدن

مراقبت از ایمپلنت های دندانی تیتانیوم جدید مانند دندان های طبیعی بسیار مهم است. این شامل کشیدن نخ دندان و مسواک زدن منظم ، همراه با مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن و معاینه است. چنین کوششی به شما کمک می کند تا کاشتهای جدید شما بیشتر دوام داشته باشند.

آیا انجام MRI با ایمپلنت تیتانیوم ایمن است؟

بله ، در صورت داشتن ایمپلنت تیتانیوم داشتن MRI بی خطر است. Source Trusted Source نشان می دهد ، گرچه تیتانیوم یک فلز است ، اما تحت تأثیر MRI قرار نمی گیرد. قبل از انجام آزمایش MRI ، مهم است که به پزشک خود در مورد هرگونه کاشت تیتانیوم در بدن خود هشدار دهید.

روش کاشت تیتانیوم چگونه است؟

اگر دندانپزشک ایمپلنت های دندانی را توصیه کند ، معمولاً شما را به متخصصی به نام جراح دهان و دندان ارجاع می دهند. دندانپزشکان عمومی و پریودنتیست ها همچنین می توانند ایمپلنت بگذارند. در این صورت ، آنها باید آموزش پیشرفته و تجربه کاشت ایمپلنت را داشته باشند.

مراحل کاشت ایمپلنت تیتانیوم به مراحل زیر نیاز دارد:

ابتدا جراح دهان شما کاشت واقعی را در استخوان فک شما قرار می دهد. کاشت همچنین گاهی اوقات پست می نامد ، و به نظر می رسد شبیه یک پیچ است.

بعد ، یک پایه در بالای ایمپلنت قرار می گیرد. این کمک می کند تا ایمپلنت در جای خود ایمن باشد ، اما همچنین به عنوان پایه ای برای تاج دندان عمل می کند.

آخرین ، جراح دهان یا دندانپزشک عمومی شما یک تاج را در بالای پایه قرار می دهد. تاج از شکل ظاهری دندان طبیعی تقلید می کند ، اما همچنین به عنوان محفظه ای برای بقیه ایمپلنت عمل می کند.

مراحل فوق معمولاً با چند قرار ملاقات جداگانه فاصله دارند. هنگامی که پست تیتانیوم در استخوان فک شما قرار گرفت ، جراح دهان و دندان شما ممکن است توصیه کند چند ماه قبل از انجام دو مرحله بعدی صبر کنید. این باعث می شود استخوان فک به درستی بهبود یابد.

گاهی ممکن است دندانپزشک عمومی بتواند مرحله سوم نصب تاج را به پایان برساند. نوع دیگر

متخصص متخصص به نام پروتزهای دندانی نیز ممکن است این مرحله را انجام دهد.

درد و زمان بهبودی

قبل از جراحی ایمپلنت ، ارائه دهنده شما از بی حسی موضعی استفاده می کند تا در طول انجام عمل درد احساس نکنید. در موارد اضطراب بیش از اقدامات دندانپزشکی ، جراح ممکن است به جای آن بیهوشی عمومی را توصیه کند. به دنبال این روش ، ایبوپروفن بدون نسخه (Motrinor Advil) می تواند به کاهش احساس ناراحتی شما کمک کند.

جراح دهان و دندان شما دستورالعمل هایی برای مراقبت از ایمپلنت های جدید خود ، از جمله تمیز کردن های منظم ، به شما ارائه می دهد. به طور معمول ، بیشتر افراد می توانند ظرف ۲ روز از عمل جراحی ایمپلنت دندان به کار خود برگردند.

هزینه کاشت تیتانیوم چقدر است؟

به طور کلی ، متوسط ​​هزینه کاشت دندان می تواند بین ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار برای هر دندان باشد. هزینه ساخت ایمپلنت های تیتانیوم کمتر است و بنابراین استفاده از آنها در روش های دندانپزشکی هزینه کمتری دارد.

هزینه دقیق کاشت دندان تیتانیوم به تعداد دندان های تحت درمان ، ارائه دهنده و محل شما بستگی دارد. اشعه ایکس ، اباتمنت ، تاج ، بیهوشی و کشیدن دندان همگی از هزینه های جداگانه محسوب می شوند.

برخی از برنامه های بیمه دندانپزشکی مراحل کاشت را پوشش می دهند. برای جزئیات در مورد هزینه های خارج از جیب با ارائه دهنده خود تماس بگیرید.

اگر بیمه نیستید یا بیمه چندانی ندارید ، ممکن است ارائه دهنده خدمات مالی و برنامه های پرداختی را نیز ارائه دهد. همچنین می توانید از تخفیف های احتمالی پرداخت خودکار برای جبران هزینه های روش کاشت دندان تیتانیوم س askال کنید. در این مقاله پیشنهادات اضافی برای مراقبت از دندانپزشکی بصورت رایگان یا با هزینه کمتر ارائه شده است.

ایمپلنت های تیتانیوم به دلیل کارآیی و دوام رایج ترین نوع ایمپلنت های دندانی هستند. پس از بهبود ، کاشت ها به طور معمول با مراقبت مناسب و تمیز کردن منظم دائمی هستند.

استفاده از ایمپلنت های جدید نیاز به صرف وقت و هزینه دارد ، بنابراین با جراح دهان یا دندانپزشک در مورد گزینه های خود صحبت کنید و در مورد هر گونه نگرانی در مورد عوارض جانبی احتمالی مربوط به تیتانیوم صحبت کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/titanium-implants

فهرست