آنچه باید در مورد عوارض و شکست ایمپلنت دندان بدانید

شکست اولیه و دیررس ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک پست فلزی است که با عمل جراحی به استخوان فک متصل می شود تا از دندان مصنوعی حمایت کند. پس از نصب ، دندانپزشک ترمیم کننده یا جراح دهان ، دندان جایگزین را روی ایمپلنت نصب می کند.

 

ایمپلنت های دندانی درصد موفقیت بالایی دارند ، اما برخی از افراد شکست ایمپلنت دندان را تجربه می کنند. تخمین زده می شود که حدود ۵ تا ۱۰ درصد از ایمپلنت های دندانی ، اندکی پس از عمل یا ماه ها یا سال ها بعد ، شکست می خورند.

 

اگر قرار است جراحی ایمپلنت دندان انجام دهید یا در حال حاضر ایمپلنت دارید ، آن چه در مورد شکست ایمپلنت و سایر عوارض احتمالی باید بدانید ، در اینجا آمده است.

 

چه عواملی بر موفقیت ایمپلنت دندان تأثیر می گذارد؟

کاشت دندان

عوامل متعددی می توانند بر موفقیت ایمپلنت دندانی تأثیر بگذارند. این شامل:

 

۱٫ بیماری لثه

لثه های سالم معیار بسیار مهمی برای جراحی ایمپلنت دندان هستند و بیمار نمیتواند این عمل را با بیماری فعال لثه انجام دهد.

 

بیماری لثه یک عفونت است که می تواند به لثه و استخوان فک آسیب برساند. عفونت درمان نشده ممکن است در اطراف ایمپلنت ایجاد شده و منجر به شکست شود. قبل از کاشت ایمپلنت برای درمان بیماری های لثه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

۲٫ سیگار کشیدن

سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث شکست ایمپلنت دندان شود زیرا جریان خون را در لثه محدود می کند و روند بهبود را کند می کند. تحقیقات متعدد نشان می دهد که افراد سیگاری می توانند میزان شکست ایمپلنت دندان را تا ۲۰ درصد داشته باشند.

 

سیگاری بودن به این معنا نیست که واجد شرایط ایمپلنت دندان نیستید. اما اگر یک هفته قبل از ایمپلنت دندان سیگار نکشید و اگر حداقل دو ماه پس از کاشت ایمپلنت سیگار نکشید ، قطعا نتیجه بهتری خواهید داشت.

 

۳٫ استخوان فک کافی نیست

یک روش موفق همچنین به استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت بستگی دارد. بدون استخوان سالم کافی ، جراح نمی تواند ایمپلنت را در فک شما قرار دهد.

 

از بین رفتن استخوان می تواند با پوکی استخوان اتفاق بیفتد. این حالت زمانی ایجاد می شود که تراکم استخوان کاهش یابد. استخوان های شما شکننده می شوند و خطر شکستگی بیشتر می شود. بیماری شدید لثه همچنین می تواند باعث خراب شدن استخوان های دهان شود.

 

۴٫ شرایط پزشکی

در صورت تشخیص بیماری خود ایمنی یا شرایطی مانند آرتریت روماتوئید و دیابت ، که باعث بهبود بدن با سرعت کمتری می شود ، شکست ایمپلنت دندان امکان پذیر است. بهبودی آهسته می تواند از ادغام استخوان جلوگیری کند ، جایی که ایمپلنت با استخوان فک شما جوش می خورد یا ادغام می شود.

 

استفاده از برخی داروها نیز می تواند منجر به شکست ایمپلنت دندان شود. بنابراین مهم است که در مورد هرگونه دارویی (نسخه ای و بدون نسخه) که در حال حاضر با جراح دهان خود مصرف می کنید صحبت کنید.

 

در سال ۲۰۱۶ ، محققان دانشگاه مک گیل دریافتند که داروهای سوزش سر دل ممکن است رشد جدید استخوان را کاهش دهند ، بنابراین بر نحوه جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک تأثیر می گذارد. همچنین در سال ۲۰۱۶ ، محققان دانشگاه بوفالو نتایج مشابهی را در میان افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند ، گزارش کردند.

 

۵٫ نگهداری ضعیف دندان

توانایی رعایت بهداشت دهان و دندان پس از کاشت دندان نیز بر میزان موفقیت تأثیر می گذارد. اگر محدودیت هایی دارید که بر دامنه حرکتی شما تأثیر می گذارد یا در تمیز کردن کامل دندان های شما اختلال ایجاد می کند ، کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستید.

 

۶٫ یک جراح بی تجربه

همه جراحان به یک اندازه متخصص نیستند  و در صورت داشتن یک جراح بی تجربه ، احتمال شکست ایمپلنت دندان وجود دارد. دندانپزشک شما ممکن است شما را به جراح دهان ارجاع دهد ، اما شما همچنین می توانید شخص مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

یک جراح با تجربه و خبره  این را می داند که از چند ایمپلنت برای حمایت از جایگزینی دندان استفاده کند. این مهم است زیرا تعداد کمی از ایمپلنت ها می تواند باعث ایجاد فشار بیش از حد بر روی ایمپلنت و شکست آن شود.

 

همچنین ، کار با یک جراح ماهر ممکن است از ضربه یاتروژنیک که آسیب بافت پریودنتال در اثر فعالیت دندانپزشک است ، جلوگیری کند.

 

یک جراح با سال ها تجربه را انتخاب کنید. از آن ها بخواهید روند و برنامه بازیابی را مرور کنند.

 

در حین مشاوره سوال بپرسید.

 

سوالاتی که می توانید از تیم دندانپزشکی خود بپرسید:

 

  • جراح چند سال تجربه دارد؟
  • جراح سالانه چند عمل ایمپلنت دندان انجام می دهد؟
  • میزان موفقیت جراح چقدر است؟ آنها آن را به چه چیزی نسبت می دهند؟

 

برنامه ریزی قبل از عمل ایمپلنت دندان

کاشت دندان

برنامه ریزی صحیح توسط جراح مستلزم آن است که پزشک معاینه کامل دهان شما را برای ارزیابی سلامت لثه و استخوان فک انجام دهد.

 

اشعه ایکس دندان به جراح شما تصویری کلی از سلامت دهان و دندان شما خواهد داد. بنابراین سرنخ هایی در مورد موفقیت ایمپلنت دندان ارائه می دهد.

 

برنامه ریزی همچنین شامل درک سابقه پزشکی شما است. این شامل هرگونه بیماری است که شما دارید و همچنین هر دارویی که مصرف می کنید.

 

وقتی عدم درک یا برنامه ریزی مناسب وجود دارد ، جراح ممکن است ایمپلنت دندان را انجام دهد ، حتی زمانی که فرد کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت نباشد.

 

این می تواند باعث قرار دادن نادرست ایمپلنت و استرس در محل کاشت شود و در نتیجه باعث رشد باکتری های هوازی شود که می تواند باعث عفونت یا آبسه شود.

 

برنامه ریزی دقیق این است که چگونه جراح شما مواردی را که می تواند با ایمپلنت تداخل داشته باشد ، شناسایی می کند. به عنوان مثال ، برای اطمینان از موفقیت ، قبل از کاشت ایمپلنت به لیفت سینوس نیاز دارید.

 

همانطور که به دنبال یک جراح با تجربه هستید ، با دوستان یا خانواده ای که ایمپلنت دندان داشته اند صحبت کنید و توصیه های آنها را بخواهید.

 

خرابی و مشکلات اولیه ایمپلنت دندان

مشکلات یا عوارض ناشی از جراحی ایمپلنت دندان ممکن است کمی بعد از عمل یا سال ها بعد اتفاق بیفتد. نارسایی زودرس دندان در سه تا چهار ماه اول عمل اتفاق می افتد.

 

به خاطر داشته باشید که پس از جراحی تا حدی درد یا ناراحتی را تجربه خواهید کرد که می توانید با داروهای ضد درد آن را کنترل کنید. با این وجود ، اگر درد بعد از پنج تا هفت روز بهبود نیافت ، با جراح خود صحبت کنید. بین سه تا شش ماه طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد.

 

در حالی که درد و تورم پس از جراحی شایع است ، مراقب عوارضی باشید که ممکن است ایجاد شود:

 

عفونت در محل کاشت

عفونت می تواند در حین یا بعد از عمل ایجاد شود. عوامل خطر عفونت شامل بیماری خود ایمنی ، سیگار کشیدن و بهداشت بد دهان است.

 

میکرو حرکات 

میکرو حرکت ایمپلنت می تواند زمانی اتفاق بیفتد که ایمپلنت دندان فاقد ثبات باشد ، گاهی اوقات پس از تعویض فوری دندان.

 

به طور معمول ، دندان مصنوعی به ایمپلنت متصل نمی شود مگر اینکه استخوان فک به درستی با ایمپلنت ادغام شود. اما گاهی اوقات ، جراح بلافاصله پس از کاشت دندان را تعویض می کند.

 

این روش نیاز به ویزیت کمتری از پزشک دارد ، اما همچنین می تواند فشار بیشتری روی ایمپلنت وارد کرده و منجر به شکست شود.

 

عدم پشتیبانی کافی از استخوان

شکست اولیه نیز می تواند زمانی اتفاق بیفتد که استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد ، اما به هر حال جراح این عمل را تکمیل می کند. بدون استخوان کافی ، ایمپلنت نمی تواند با فک جوش بخورد.

 

واکنش آلرژیک به ایمپلنت دندان

در صورت حساسیت به آلیاژ تیتانیوم ، فلزی در برخی ایمپلنت های دندانی ، ممکن است واکنش نشان دهید. علائم حساسیت شامل تورم ، از دست دادن چشایی و شاید احساس سوزن سوزن شدن است.

 

به جراح دهان خود حساسیت تیتانیوم را ذکر کنید. شما به ایمپلنت نیاز دارید که حاوی مواد مختلف باشد.

 

عدم رعایت دستورات پزشک

فعالیت ها و عادات شما نیز تاثیرگذار است. رعایت دستورالعمل های جراح پس از عمل برای کاهش خطر عوارض ضروری است. ممکن است به شما دستور داده شود که تا زمان بهبود محل کاشت غذاهای نرم بخورید ، بهداشت دهان را رعایت کنید و از آب نبات سفت اجتناب کنید.

 

خرابی و مشکلات دیررس کاشت دندان

جراحی ایمپلنت دندان می تواند موفقیت فوری داشته باشد و عوارض آن تا سال ها بعد ایجاد نشود.

 

در این جا برخی از عوارض طولانی مدت ایمپلنت دندان آمده است:

کاشت دندان

 

وقتی جراح ایمپلنت را خیلی نزدیک عصب قرار می دهد ، ممکن است آسیب عصبی یا بافتی ایجاد شود. علائم آسیب شامل بی حسی یا سوزن سوزن شدن در زبان ، لب ها ، لثه ها یا صورت است.

رد جسم خارجی اغلب اتفاق نمی افتد ، اما ممکن است اتفاق بیفتد. این زمانی است که بدن ایمپلنت را رد می کند. علائم رد شامل افزایش درد بیمار در محل کاشت دندان ، تورم ، تب و لرز است.

ایمپلنت دندانی که در فک بالا قرار می گیرد ممکن است به داخل حفره سینوس بیرون زده باشد.

صدمه به ناحیه اطراف ایمپلنت دندانی ممکن است باعث شل شدن ایمپلنت و در نتیجه شکست آن شود.

برای به حداقل رساندن احتمال بروز مشکلات طولانی مدت ، به رعایت نکات بهداشتی ادامه دهید و دهان ، ایمپلنت ها و لثه های خود را سالم نگه دارید. حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید ، دهان خود را با دهانشویه بشویید و برای معاینات معمول به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

علائم خرابی ایمپلنت دندان چیست؟

اگر در مراحل اولیه یا دیررس نارسایی ایمپلنت دندان هستید ، علائم یک عارضه عبارتند از:

 

  • مشکل در جویدن
  • التهاب لثه
  • رکود لثه
  • افزایش تورم
  • شل شدن ایمپلنت یا جایگزینی دندان
  • درد یا ناراحتی شدید
  • مراقبت های پیشگیرانه

حتی اگر از شکست برخی ایمپلنت های دندانی جلوگیری شود ، می توانید اقدامات لازم را برای کاهش خطر شکست انجام دهید:

 

از ایمپلنت های دندانی خود به درستی مراقبت کنید. روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید.

هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

مصرف کلسیم خود را برای حمایت از استخوان های قوی افزایش دهید. مکمل مصرف کنید یا غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر ، ماست ، کلم بروکلی ، پرتقال و پنیر بخورید.

از دندانپزشک خود در مورد محافظ دهان برای درمان دندان قروچه سوال کنید.

پس از عمل کاشت ، جایگزینی فوری دندان انجام ندهید.

از عاداتی که به دندان آسیب می رسانند (خوردن یخ و آب نبات) خودداری کنید

 

جایگزین ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان می تواند لبخند را بازگرداند ، اما این روش برای همه مناسب نیست. جایگزین هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 

پل دندان

این یک دستگاه مصنوعی ثابت است که برای پر کردن فاصله دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. یک پل دندان ممکن است برای نوجوانانی که استخوان های آن ها هنوز در حال رشد است مناسب باشد. چند نوع بریج دندان وجود دارد:

 

پل متصل به رزین

 

همچنین به عنوان پل مریلند شناخته می شود ، از یک دندان تقلبی با “بال” در دو طرف آن تشکیل شده است. بالها با رزین به دندانهای موجود در دو طرف شکاف دهان چسبانده می شوند. برای این نوع نیازی به دندان کشیدن یا آماده سازی مانند یک پل سنتی نیست.

 

پل سنتی

 

بریج ثابت همچنین از دندانهای موجود به عنوان تکیه گاه دندان تقلبی استفاده می کند. در این مورد ، دندان تقلبی با استفاده از تاج روی دندان های موجود در دو طرف شکافی که پر می شود ، “پل” می شود. از آنجا که دندانهای موجود دارای روکش هستند ، این نوع پل محکم تر از پلهای چسبیده به رزین در نظر گرفته می شود.

 

پل کنسول

 

این پل فقط از یک طرف دندان تقلبی را پشتیبانی می کند. در غیر این صورت ، این همان بریج سنتی است که از دندان موجود برای بستن دندان مصنوعی استفاده می کند و آن را می بندد.

 

پروتزهای جزئی متحرک

این یک جایگزین قابل جابجایی برای دندان های از دست رفته و جایگزینی ارزانتر برای ایمپلنت دندان است.

 

با استفاده از پروتز جزئی ، یک یا چند دندان جایگزین روی پایه پلاستیکی رنگ لثه چسبانده می شود که به دندان های طبیعی وصل می شود. شبیه دهانه سینی نگهدارنده در دهان قرار می گیرد. وقتی همه دندان ها از بین رفته اند ، به پروتزهای کامل نیاز است.

 

آماده سازی به عنوان بهترین پیشگیری

ایمپلنت های دندانی درصد موفقیت بالایی دارند ، اما به دلایل مختلفی ممکن است شکست بخورند.

 

مهم است که خطرات احتمالی را بشناسید تا بتوانید قدم هایی را برای بهبود شانس خود بردارید. این شامل جستجوی درمان برای مشکلات لثه یا استخوان قبل از عمل ، انتخاب یک جراح با تجربه و رعایت بهداشت دهان و دندان قبل و بعد از عمل می شود.

جهت تعیین وقت ویزیت به صفحه دکتر دلنوا مراجعه کنید.

منبع : https://www.healthline.com/health/dental-implant-problems