جراحی ایمپلنت دیجیتال و تفاوت آن با ایمپلنت سنتی

ایمپلنت دیجیتال

دندان های از دست داده شده و جای خالی آن ها، نه تنها می توانند اعتماد به نفس شما را پایین بیاورند بلکه می توانند بر سلامت دهان و دندان شما نیز تاثیر بگذارند. همیشه درمورد مزایای جراحی ایمپلنت دیجیتال ، سوالات زیادی از سوی بیماران وجود دارد.

برای بررسی تفاوت ایمپلنت دیجیتال و سنتی توصیه می کنیم مطلب پیش رو را مطالعه کنید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی دندان است که از تیتانیوم ساخته شده است و قابلیت پشتیبانی از عمل های ترمیمی آینده، مانند ترمیم تاج دندان را دارد. اگر بیماران یک یا چند دندان دائمی را از دست داده باشند، ممکن است در صورت لزوم ایمپلنت دندان را انتخاب کنند و دوباره یک لبخند زیبا را به دست آورند. ایمپلنت های دندانی تیتانیوم با موفقیت می توانند به استخوان متصل شوند و پایه ای محکم و یکپارچه برای ترمیم بعدی دندان شما ایجاد کند.

ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی شما کار می کند زیرا دقیقا مانند دندان های طبیعی شما ساخته می شود. آن ها از یک ریشه تیتانیوم و یک تاج سرامیکی برای زیبایی ظاهری تشکیل شده اند. ریشه در فک قرار می گیرد. تیتانیوم به دلیل اینکه زیست سازگار بودن استفاده می شود. سپس روی ریشه، یک تاج سرامیکی قرار می گیرد. این تاج، ویژگی های دندان های طبیعی شما را دارد. از نظر رنگ و درخشش مانند دندان های طبیعی شما است. این تاج بسیار مستحکم است و قادر به تحمل نیروی جویدن شماست. اگر به دنبال تعویض یک قوس کامل دندان هستید، یکی از گزینه های عالی، پل یا بریج های ایمپلنت است که استحکام بالایی را ایجاد کرده و ظاهری زیبا و طبیعی دارد. از آن جا که کاشت و ایمپلنت دندان در استخوان فک شما قرار می گیرد، اگر به دلیل بیماری پریودنتال یا سایر مشکلات جسمی، استخوان فک و آرواره خود را از دست داده باشید، ممکن است حائظ شرایط استفاده از ایمپلنت دندان نباشید. با این حال، دندانپزشکان می توانند در مورد پیوند استخوان یا سایر گزینه های جایگزینی دندان پیشنهاد ارائه کنند.

ایمپلنت سنتی

جراحی ایمپلنت دیجیتال چیست؟

عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال از یک شبیه سازی رایانه ای سه بعدی برای بررسی وضعیت استخوان و وضعیت عصب ها استفاده می کند. با این اطلاعات، یک دندانپزشک معتبر قادر به انجام جراحی با حداقل برش خواهد بود. از آن جایی که فرایند جراحی ایمپلنت دیجیتال با ایجاد کوچکترین برش قابل انجام است، در مقایسه با جراحی سنتی ایمپلنت طبیعتا درد کمتری دارد.

در حین عمل دندانپزشکی، یک راهنمای دقیق روی دندان های شما نصب می شود تا از آسیب دیدن عصب یا دندان های اطراف جلوگیری شود. این راهنما همچنین به دندانپزشکان کمک می کند تا برش هایی دقیق و در عین حال کوچک را برای جایگذاری ایمپلنت دندان ایجاد کنند.

 

جراحی با حداقل برش (جراحی با برش های مینیمال) چیست؟

عمل جراحی با حداقل برش به این معنی است که بیماران در هنگام بهبودی و کاهش درد باید برش و شکاف های کوچک تری را تحمل کنند. برای جراحی ایمپلنت دندان نیز به این صورت است که برش های کوچکی برای ایمپلنت دندانی زده می شود که نیازی به بخیه نخواهید داشت. اما در روش سنتی برش و شکاف بزرگ تری ایجاد می شود و نیاز به بخیه خواهید داشت.

روش جراحی با برش های کوچک برای کاهش میزان خونریزی و تورم بعد از جراحی دندان بسیار عالی است. از طرف دیگر در جراحی به روش سنتی دندانپزشک برای بررسی وضعیت اعصاب و بررسی وضعیت استخوان نیاز است که لثه را تا استخوان برش دهد.

ایمپلنت دیجیتال

آیا ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر جراحی های ایمپلنت دندان درد کمتری دارد؟

با جراحی سنتی ایمپلنت، لثه بیمار باید در تمامی طول جایی که ایمپلنت ها قرار می گیرند بریده شود. به همین دلیل هم اکنون بسیاری از بیماران به عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال روی آورده اند. عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال به حداقل میزان برش نیاز دارد. زیرا از عکس های سه بعدی CT (سی تی اسکن سه بعدی) برای بررسی وضعیت استخوان و وضعیت عصب استفاده می شود. اما در روش سنتی نیاز به ایجاد برش بزرگی در امتداد لثه تا استخوان وجود دارد.

 

در روش دیجیتال، سوراخی که برای قرار دادن ایمپلنت دندان شما ایجاد می شود به قدری کوچک است که حتی نیازی به بخیه نیست. با این کار نه تنها زمان بهبودی کاهش می یابد بلکه خطر تورم، خونریزی و عفونت را نیز کاهش می دهد. در مورد مدت زمان این جراحی می‌توان گفت که معمولاً عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه برای هر ۱ تا ۲ ایمپلنت دندان طول می کشد.

 

ایمپلنت دندان را نباید با تاج دندان اشتباه گرفت. تاج دندان بعداً درون ایمپلنت ها کاشته می شود و ظاهری مانند دندان های طبیعی ایجاد می کند. تاج ایمپلنت در شکل و اندازه و استحکام، کاملا مانند دندان اصلی است. بنابراین شما می توانید احساس اعتماد به نفس خود را با لبخند جدید به دست آورید. بسته به شرایط منحصر به فرد شما، یک دندانپزشک با تجربه ممکن است تغییراتی در ایمپلنت دندان را پشنهاد دهد. تغییراتی از قبیل ایمپلنت حمایت شده با بریج یا ایمپلنت با پروتز ممکن است پیشنهاد شود. پس از نصب کردن تاج از بالای ایمپلنت، دیگر نمی توان ایمپلنت دندان را مشاهده کرد.