دندان درد مرموز

همه دندان هایم ناگهان درد می کنند: ۱۰ توضیح احتمالی

اگر احساس درد ناگهانی در لثه یا دندان درد ناگهانی دارید ، تنها نیستید. یک نظرسنجی توسط پزشک خانواده آمریکایی نشان داد که ۲۲ درصد از بزرگسالان در شش ماه گذشته در دندان ، لثه یا فک خود احساس درد کرده اند.

 

دو مورد از محتمل ترین توضیحات این است که شما حساسیت دندانی داشته اید یا یکی از دندان های شما ترک خورده یا عفونی شده است. خبر خوب این است که بیشتر دلایل ناراحتی ناگهانی دندان به راحتی توسط دندانپزشک قابل درمان است.

 

در اینجا ۱۰ دلیل احتمالی وجود دارد که ممکن است باعث دندان درد شما شود و چه زمانی به پزشک مراجعه کنید.

 

 1. قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای شدید

حساسیت دندان ناشی از ساییده شدن مینای دندان یا اعصاب نمایان شده در دندان است. هنگامی که چیزی را با درجه حرارت بسیار پایین یا زیاد می خورید یا می نوشید ، ممکن است یک احساس ناگهانی و شدید دندان درد احساس کنید.

 

 1. عقب رفتن لثه

دندان-درد

لثه ها لایه ای از بافت صورتی هستند که استخوان را می پوشانند و ریشه دندان را احاطه کرده اند تا به محافظت از انتهای عصبی دندان کمک کند. با افزایش سن ، بافت لثه اغلب شروع به ساییدگی می کند و باعث عقب ماندگی لثه می شود.

 

این عقب رفتگی باعث می شود ریشه دندان های شما در معرض دید قرار گیرد و همچنین شما را در برابر بیماری های لثه و عفونت های دندان آسیب پذیرتر می کند. اگر دندانهای شما به طور ناگهانی نسبت به گذشته حساس تر شدند ، عقب رفتن لثه می تواند مقصر باشد.

 

 1. فرسایش مینای دندان (عاج)

تخمین زده می شود که حداقل ۱۲ درصد از افراد دارای نوعی “حساسیت به عاج” هستند که هنگام غذا خوردن باعث ناراحتی آنها می شود. این نوع حساسیت می تواند ناشی از خوردن رژیم غذایی بسیار اسیدی ، مسواک زدن بیش از حد سخت و عوامل دیگر باشد.

 

در نتیجه ، مینای دندان شما را می پوشاند و از آن محافظت می کند ، شروع به سایش می کند و جایگزین نمی شود. این می تواند منجر به درد شدید شود که هنگام نیش خوردن غذاهای خاص باعث لرزش ستون فقرات شما می شود.

 

 1. پوسیدگی دندان (حفره)

پوسیدگی دندان ، که به آن حفره نیز گفته می شود ، ممکن است دلیلی باشد که باعث شده دندان های شما ناگهان شما را اذیت کنند. پوسیدگی دندان می تواند در کناره ها یا بالای مینای دندان شما باقی بماند بدون اینکه مدتی مورد توجه قرار بگیرید.

 

هنگامی که پوسیدگی شروع به پیشرفت به سمت عفونت می کند ، ممکن است درد دندان را تجربه کنید.

 

 1. عفونت لثه

بیماری لثه ، که بیماری پریودنتال نیز نامیده می شود ، بیش از ۴۷ درصد از بزرگسالان بالای ۳۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری لثه در مراحل اولیه خود لثه نامیده می شود و برخی از افراد حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. دندان ها و لثه های حساس می توانند نشانه تشدید بیماری لثه باشند.

 

 1. دندان یا تاج ترک خورده

شاید تعجب کنید که بدانید ترک خوردگی دندان یا تاج دندان می تواند باعث حساسیت و درد دندان شود. اما مواردی وجود دارد که ممکن است دندان شما به قدری ترک خورده باشد ، به طوری که باعث ایجاد دندان درد شود اما مشاهده آن تقریباً غیرممکن است.

 

 1. عفونت سینوسی

یکی از علائم عفونت سینوسی درد در دندان ها و فک است. هنگامی که سینوس های شما ملتهب و پر از فشار ناشی از عفونت می شوند ، می توانند انتهای عصبی دندان های شما را فشرده کنند و باعث ایجاد دندان درد شود.

 

 1. ساییدن یا فشردن فک ها

دندانهای دردناک

دندان قروچه و فشردن فک ها می تواند منجر به حساسیت مزمن دندان شود ، زیرا مینای دندان را از بین می برید.

 

در حالی که بسیاری از افراد هر چند وقت یکبار دندان های خود را به هم فشار می دهند یا دندان قروچه می کنند ، شرایط استرس زیاد یا خواب نامناسب می تواند منجر به افزایش این عادت بدون درک آن شود و در نتیجه دندان درد رازآلود به نظر برسد.

 

 1. روشهای دندانپزشکی

پر کردن های اخیر یا کار دندان شامل خالی کردن می تواند به طور موقت انتهای عصبی دندان شما را حساس تر کند. حساسیت از روش پر کردن دندان ممکن است تا دو هفته طول بکشد.

 

 1. محصولات سفید کننده دندان

استفاده از نوارهای سفید کننده ، ژل های سفید کننده یا انجام روش سفید کردن دندان در مطب می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. دندان درد شما که به دلیل سفید شدن دندان ایجاد می شود ، اغلب موقتی است و در صورت قطع استفاده از محصولات سفید کننده معمولاً کاهش می یابد.

 

زمان مراجعه به پزشک برای دندان درد

اگر دندان های شما نسبت به قبل حساس شده اند ، با دندانپزشک خود وقت بگیرید. آن ها ممکن است بتوانند یک درمان ساده مانند خمیر دندان کاهش دهنده حساسیت را توصیه کنند.

دندانهای دردناک

دندانپزشک شما همچنین می تواند بگوید آیا برای تسکین دندان درد خود به روش اصلاحی مانند پر کردن یا کشیدن دندان نیاز دارید.

 

برخی علائم هرگز نباید نادیده گرفته شوند. در صورت مشاهده موارد زیر ، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید یا با یک متخصص بهداشت دیگر تماس بگیرید:

 

 • دندان درد بیش از ۴۸ ساعت طول می کشد
 • درد تپنده یا تند  و دردناک که فروکش نمی کند
 • سردرد میگرنی که به دندان شما کشیده می شود
 • تب که به نظر می رسد همزمان با دندان درد شما است

 

سخن پایانی 

دلایل بی شماری وجود دارد که ممکن است باعث احساس ناگهانی درد در دندان های خود شوید. بیشتر آن ها به فرسایش طبیعی لثه یا مینای دندان شما مرتبط هستند.

 

اگر دندان درد شما بیش از حد یک شبه ظاهر شده اند ، باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. در حالی که معمولاً به عنوان یک اورژانس دندانپزشکی در نظر گرفته نمی شود ، دندانهایی که باعث درد شما می شوند باید توسط دندانپزشک معاینه شوند تا از برخی علل جدی تر جلوگیری کنند.

جهت تعیین وقت ویزیت به سایت دکتر دلنوا مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/all-my-teeth-hurt-suddenly#cavity