دندان لب پر شده

دندان لب پر شده  دندان لب پر شده :

مینا – یا پوشش سخت و بیرونی دندان ها – یکی از قوی ترین مواد در بدن شما است. اما محدودیت هایی دارد. ضربه شدید یا ساییدگی بیش از حد می تواند باعث ایجاد آسیب هایی به دندان ها از جمله دندان لب پر شده شود . نتیجه یک سطح دندانه دار است که می تواند تیز ، لطیف و تغییر شکل دهد.

دلایل لب پر شدن دندان :

دندان لب پر شده میتونه دلایل زیادی داشته باشه دلایل رایج آن عبارتند از :

  • گاز گرفتن روی مواد سخت مانند یخ یا آب نبات سفت
  • سقوط یا تصادفات رانندگی
  • ورزش محافظتی بدون محافظ دهان
  • هنگام خواب دندان های خود را خرد کنید
  • عوامل خطر برای لب پر شدن دندان

منطقی است که دندان های ضعیف نسبت به دندان های محکم بیشتر لب پر می شوند برخی از مواردی که قدرت دندان را کاهش می دهد عبارتند از:

پوسیدگی دندان و حفره های مینای دندان از بین می روند. پرهای بزرگ همچنین باعث ضعیف شدن دندان ها می شوند.

دندان ساییدن می تواند مینای دندان را از بین ببرد.

خوردن مقدار زیادی غذای تولید کننده اسید مانند آب میوه ، قهوه و غذاهای پرادویه می تواند مینا را تجزیه کرده و دندان لب پر شده را ایجاد کند..

ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل ، دو بیماری گوارشی ، می تواند اسید معده را به دهان شما بیاورد ، جایی که می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

اختلالات خوردن یا مصرف بیش از حد الکل می تواند باعث استفراغ مکرر شود ، که به نوبه خود می تواند اسید مینا خوردن ایجاد کند.

قند باعث تولید باکتری در دهان شما می شود و این باکتری ها می توانند به مینای دندان حمله کنند. و موجب ایجاد دندان لب پر شده شود.

مینای دندان با گذشت زمان از بین می رود ، بنابراین اگر ۵۰ سال یا بیشتر هستید ، خطر داشتن مینای دندان ضعیف بیشتر می شود. در یک مطالعه منتشر شده در مجله اندودنتیکس ، تقریباً دو سوم کسانی که دندان لب پر شده دارند ، بیش از ۵۰ سال داشتند.

کدام دندانها در معرض خطر هستند؟

هر دندان ضعیفی در معرض خطر است. اما یک مطالعه نشان می دهد که مولر پایین دوم – احتمالاً به دلیل فشار کافی هنگام جویدن – و دندانهایی که دارای پر کننده هستند بیشتر مستعد تراشیدن هستند. همانطور که گفته شد ، دندانهای دست نخورده نیز در معرض خرد شدن هستند.

علائم لب پر شدگی دندان

اگر تراشه جزئی باشد و در جلوی دهان شما نباشد ، ممکن است شما اصلاً ندانید که آن را دارید. اگر علائمی داشته باشید ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

هنگامی که زبان خود را بر روی دندانهای خود قرار میدهید احساس یک سطح دندانه دار دارید

تحریک لثه در اطراف لب پر شدگی دندان.

تحریک زبان شما از “گرفتن” آن روی لبه ناهموار و خشن دندان

درد ناشی از فشار بر روی دندان هنگام گاز گرفتن ، که ممکن است در صورت نزدیک بودن تراشه و یا در معرض قرار گرفتن اعصاب دندان شدید باشد.

تشخیص لب پر شدگی دندان

دندانپزشک می تواند از طریق بازرسی قابل مشاهده از دهان ، دندان لب پر شده را تشخیص دهد. آنها همچنین علائم شما را در نظر می گیرند و از شما درباره وقایعی که ممکن است باعث خرد شدن آن ها شود ، سوال می کنند.

گزینه های درمان لب پر شدگی دندان :

درمان دندان لب پر شده به طور کلی به محل ، شدت و علائم آن بستگی دارد. اگر درد شدیدی ایجاد نکند و در غذا خوردن و خوابیدن تداخل ایجاد کند ، یک فوریت پزشکی نیست.

هنوز هم باید در اسرع وقت با پزشک خود وقت بگیرید تا از عفونت یا آسیب بیشتر به دندان جلوگیری کنید. یک تراشه جزئی را معمولاً می توان با صاف و صاف کردن دندان درمان کرد.

برای تراشه های گسترده تر ، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

اتصال مجدد دندان :

اگر هنوز قطعه دندان شکسته دارید ، آن را در یک لیوان شیر قرار دهید تا مرطوب بماند. کلسیم به زنده ماندن آن کمک می کند. اگر شیر ندارید آن را در لثه خود فرو کنید ، مطمئن شوید که آن را قورت نمی دهید.

سپس بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است بتوانند قطعه را دوباره روی دندان شما بچسبانند..

پیوند :

یک ماده رزین کامپوزیت (پلاستیک) یا پرسلن (لایه های سرامیک) روی سطح دندان شما چسبیده شده و به فرم آن شکل می گیرد. از چراغ های فرابنفش برای سخت شدن و خشک شدن مواد استفاده  ومی شود. بعد از خشک شدن ، شکل دهی بیشتری انجام می شود تا زمانی که مواد دقیقاً متناسب با دندان شما باشد و دندان لب پر شده درمان شود..

روکش چینی :

قبل از اتصال روکش ، دندانپزشک مقداری از مینای دندان لب پر شده را صاف می کند تا جایی برای روکش ایجاد کند. معمولاً کمتر از یک میلی متر تراشیده می شوند.

دندانپزشک قالب دندان لب پر شده شما را ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاه میفرستد تا روکش ایجاد شود. (ممکن است از روکش موقت استفاده شود.) وقتی روکش دائمی آماده شد ، دندانپزشک آن را به دندان شما می چسباند.

به لطف مواد با دوام ، روکش می تواند حدود ۳۰ سال دوام داشته باشد.

قالب دندان :

اگر دندان لب پر شده فقط بخشی از دندان شما را تحت تاثیر قرار دهد ، دندانپزشک شما ممکن است یک منبت کاری دندان را پیشنهاد دهد ، که اغلب روی سطح دندان های آسیاب مالیده می شود. (اگر صدمه به دندان شما قابل توجه باشد ، دندانپزشک ممکن است تاج دندان کامل را به شما توصیه کند.) ممکن است بیهوشی دریافت کنید تا دندانپزشک بتواند روی دندان های شما کار کند تا مطمئن شود که جای منبت کاری وجود دارد.

در بسیاری از موارد ، پزشک یک قالب از دندان شما گرفته و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا روی آن ایجاد شود. به محض اینکه آن ها روی آن را بگذارند ، آن را بر روی دندان شما قرار می دهند

سپس آن را میچسباند.

با پیشرفت تکنولوژی ، برخی از دندانپزشکان می توانند منبت کاری چینی را درست در مطب درست کرده و در همان روز قرار دهند.

منشورهای دندانی ممکن است ده ها سال دوام بیاورند ، اما چیز زیادی به این بستگی دارد که آیا غذاهای زیادی می خورید که روی پارچه ساییدگی ایجاد می کند و دندان شما تحت تاثیر قرار گرفته است. به عنوان مثال ، یکی از مواردی که هنگام جویدن فشار زیادی را تحمل می کند ، مانند مولار ، راحت تر می پوشد.

مراقبت از خود برای لب پر شدگی دندان :

اگرچه به احتمال زیاد برای ترمیم دندان لب پر شده دندان به دندانپزشک نیاز خواهید داشت ، اما اقدامات لازم برای کاهش آسیب دندان تا زمان مراجعه به پزشک خود وجود دارد.

برای محافظت از زبان و لثه ها ، مواد پر کننده موقت دندان ، کیسه چای ، لثه بدون قند یا موم دندان را روی لبه دندانه دار دندان قرار دهید.

در صورت داشتن درد ، یک مسکن ضد التهابی مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) مصرف کنید.

اگر دندان خرد شده باعث تحریک ناحیه می شود ، یخ را در قسمت خارجی گونه خود قرار دهید.

با استفاده از نخ دندان مواد غذایی را که بین دندان های شما گیر کرده است از بین ببرید ، که در هنگام جویدن می تواند فشار بیشتری روی دندان خرد شده شما ایجاد کند.

از جویدن با استفاده از دندان لب پر شده  خودداری کنید.

برای بی حس شدن محل ، روغن میخک را به اطراف لثه های دردناک بکشید.

هنگام ورزش یا شب هنگام دندان قروچه از محافظ محافظ دهان استفاده کنید.

عوارض لب پر شدگی دندان‌:

وقتی تراشه به قدری گسترده باشد که بتواند روی ریشه دندان شما تاثیر بگذارد ، می تواند عفونت ایجاد کند. درمان معمولاً یک کانال ریشه است. در اینجا ، برخی از علائم چنین عفونی:

  • درد هنگام غذا خوردن
  • حساسیت به سرما و گرما
  • تب
  • بوی بد دهان یا مزه ترش در دهان شما
  • غده های متورم در ناحیه گردن یا فک شما

لب پر شدگی دندان یکی از آسیب های شایع دندان است. در بیشتر موارد ، درد قابل توجهی ایجاد نمی کند و با استفاده از روش های مختلف دندانپزشکی با موفقیت درمان می شود.

گرچه معمولاً اورژانس دندانپزشکی در نظر گرفته نمی شود ، هرچه زودتر تحت درمان قرار بگیرید ، احتمال محدودیت هرگونه مشکل دندانی بیشتر است. بهبودی معمولاً پس از اتمام مراحل دندانپزشکی سریع است.

برای مشاوره و درمان بیماری های دهان و دندان میتوانید با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید.

منبع :

https://carrumdownsdental.com.au/what-happens-when-you-get-a-dental-filling/