دندان مصنوعی : آنچه باید بدانید

دندان مصنوعی به گونه ای نصب شده است که به عنوان پروتز دندان های از دست رفته عمل می کند. آن ها اغلب از اکریلیک ، نایلون یا فلز ساخته شده اند. می توان آنها را به جای یک دندان ، چندین یا همه دندان های شما استفاده کرد و به خوبی روی لثه ها قرار می گیرند.

 

دندان مصنوعی مناسب دارای مزایای متعددی از جمله بهبود گفتار ، توانایی خوردن و اعتماد به نفس شما است. همچنین می تواند از افتادگی صورت شما در طول زمان جلوگیری کند و ممکن است از دندان های باقی مانده شما محافظت کند.

 

انواع دندان های مصنوعی

دندانهای مصنوعی

انواع مختلفی از دندانهای مصنوعی وجود دارد ، از جمله پروتز جزئی و پروتز کامل.

 

همه آن ها به تناسب نیاز دارند تا با شکل ، اندازه و رنگ دندان شما مطابقت داشته باشند. این اتصالات را می توان توسط متخصصی به نام پروتز دندان یا دندانپزشک عمومی انجام داد که بسیاری از آن ها همچنین از پروتز مناسب استفاده می کنند.

 

پروتزهای جزئی

اگر هنوز دندانهای سالم در دسترس دارید از پروتزهای جزئی استفاده می شود. این پروتزها اغلب در اطراف دندانهای سالم باقی مانده جای داده می شوند. این گیره ها هنگام صحبت قابل مشاهده هستند اما می توانند از مواد همرنگ دندان ساخته شوند.

 

دندان های مصنوعی کامل

در صورتی که تمام دندان های خود را از دست داده باشید که ممکن است در اثر آسیب ، عفونت ، پریودنتیت یا سایر بیماری ها ایجاد شود ، از دندان مصنوعی کامل استفاده می شود. این دندان های مصنوعی به صفحه ای متصل شده اند که روی لثه شما قرار گرفته است.

 

صفحات و اتصالات – که می توانند از فلز یا اکریلیک ساخته شده و با رنگ لثه شما مطابقت داشته باشد – معمولاً برای دیگران قابل مشاهده نیست.

 

می توان از چسب دندان های مصنوعی برای ثابت نگه داشتن پروتز دندان استفاده کرد.

 

پروتزهای متحرک

پروتزهای متحرک مدل سنتی هستند و از مزایای بیشتری برخوردارند که تمیز کردن آن ها آسان تر است.

 

با این حال ، آنها می توانند راحت تر از جای خود خارج شوند ، بنابراین دندانپزشکان توصیه می کنند از غذاهایی که مخصوصاً جویدنی ، چسبناک یا سفت هستند اجتناب کنید.

 

چسب دندان های کاذب می تواند به ثابت ماندن آن ها کمک کند ، اما استفاده از این چسب ها ممکن است مشکل باشد.

 

پروتزهای متحرک معمولاً حدود پنج سال قبل از نیاز به تعویض دوام می آورند.

 

هر چه بیشتر هزینه کنید ، دندان مصنوعی شما راحت تر و بهتر به نظر می رسد. 

تغییرات قیمت بستگی به مواد استفاده شده ، تعداد دندان ها و این که آیا شما یک صفحه یا دو عدد (بالا و پایین) می گیرید بستگی دارد.

 

پروتزهای انعطاف پذیر

پروتزهای انعطاف پذیر جایگزین محبوب پروتزهای سنتی هستند و از مواد انعطاف پذیر اما بسیار بادوام ساخته شده اند که می توان راحت تر از آن ها استفاده کرد. به لطف رزین شفاف که با رنگ لثه شما مطابقت دارد ، نیازی به گیره قابل مشاهده مانند آن هایی که ممکن است با دندان مصنوعی جزئی مشاهده کنید ، نیست.

 

پروتزهای انعطاف پذیر نیز دارای وزن کم و حجم کمتری در دهان هستند. این دسته از پروتز ها می توانند حدود پنج تا هشت سال عمر کنند.

 

آن ها گرانتر از سایر روش ها هستند و فقط می توانند برای پروتزهای جزئی استفاده شوند.

چگونه دندان مصنوعی خود را حفظ کنیم

دندانهای مصنوعی

دهان ما پر از باکتری است ، بنابراین تعجبی ندارد که دندان های مصنوعی باید روزانه تمیز شوند.

 

بسته به نوع دندان مصنوعی شما ، دندانپزشک شما بهترین روش تمیز کردن پروتز را به شما توصیه می کند. به عنوان مثال ، برداشتن پروتزهای جزئی می تواند تمیز کردن دندان های شما را هنگام مسواک زدن در شب آسان کند.

 

می توانید از محلول های تمیز کننده مخصوص دندان مصنوعی برای تمیز کردن م موثر آن ها استفاده کنید. دندان های مصنوعی بسته به موادی که از آن ها ساخته شده اند به راه حل های متفاوتی نیاز دارند ، بنابراین از دندانپزشک خود بپرسید که باید از چه چیزی استفاده کنید.

 

برای افزایش طول عمر دندانهای مصنوعی ، هنگام دست زدن به آن ها مراقب باشید. آن ها را خم نکنید و سعی کنید هنگام تمیز کردن آن ها به هیچ یک از گیره ها آسیب نرسانید.

 

خیساندن دندان های مصنوعی در شب می تواند از خشک شدن آنها جلوگیری کند.  اما قبل از این که آنها را دوباره در جای خود قرار دهید ، ابتدا آن ها را زیر آب بشویید.

 

همچنین ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند از خوردن برخی غذاها خودداری کنید. از نوشیدن نوشیدنی هایی که به قدری گرم هستند که باعث ایجاد پیچ ​​در دندانهای مصنوعی می شوند خودداری کنید. همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که از غذاهایی که مانند آب نبات سفت هستند یا مانند آدامس جویدنی پرهیز کنید.

 

عوارض جانبی دندان های مصنوعی 

هنگامی که برای اولین بار دندانهای مصنوعی دریافت می کنید ، به ویژه پروتزهای فوری (موقت) ، ممکن است متوجه افزایش بزاق شوید. این طبیعی است و وقتی دهان شما به این مهمان جدید عادت کند فروکش می کند. برخی از افراد نیز حالت تهوع موقت را تجربه می کنند.

 

ممکن است در ابتدا هنگام عادت به دندان مصنوعی جدید در خوردن مشکل داشته باشید. برای عادت به غذاهای نرم و مایع شروع کنید. به طور مشابه ، ممکن است قبل از استفاده از دندان مصنوعی در صحبت کردن مشکل داشته باشید. با عادت کردن به دندان مصنوعی ، این امر آسان تر می شود. گفتن کلماتی را که تلفظ آنها دشوار است برای تسریع روند تمرین کنید.

 

برخی اوقات دندان مصنوعی می تواند باعث تحریک یا زخم در دهان شود اما رفته رفته به آنها عادت می کنید. این امر رایج است و اغلب با تنظیم خود کاهش می یابد. با آب نمک قرقره کنید و بهداشت دهان و دندان خود را عالی نگه دارید تا به درمان این علائم کمک کند.

 

معمولاً هنگام سرفه یا عطسه فشار زیاد هوا در برابر پروتزهای متحرک احساس می شود. این می تواند آن ها را جابجا کند. برای جلوگیری از این امر ، هنگام عطسه ، خمیازه کشیدن یا سرفه ، دهان خود را با دست بپوشانید.

 

علائم خاصی وجود دارد که نشان می دهد دندان های مصنوعی شما نیاز به تنظیم ، اصلاح یا ترمیم دارند. این شامل:

 

  • تراشه یا ترک در دندان های مصنوعی 
  • مشکل در جویدن پس از دوره سازگاری (که ممکن است حدود یک هفته طول بکشد)
  • تغییر تناسب با گذشت زمان ، جایی که مانند گذشته محکم نیست (پروتزهای متحرک ممکن است بیشتر لغزش یا افتادن داشته باشند ، که پس از چندین سال طبیعی است اما نیاز به اصلاح مجدد دارد)
  • زخم های فشار از جایی که دندان های کاذب در جای خود قرار گرفته اند ، به ویژه پس از دوره تنظیم
  • تغییرات الگوی گفتاری ثابت که پس از دوره تعدیل از بین نمی روند
  • بوی ناشی از دندان های مصنوعی 

جایگزین دندان مصنوعی

دندانهای مصنوعی

علاوه بر دندان های مصنوعی ، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که برخی افراد ممکن است برای آنها جذاب تر باشد.

 

ایمپلنت ها دائمی هستند . به لطف یک پیچ فلزی که در استخوان فک برای ثبات قبل از قرار دادن یک دندان مصنوعی در بالای آن قرار می گیرد ، دائمی هستند. می توانید فقط یک ایمپلنت یا یک ست کامل داشته باشید. ایمپلنت به طور قابل توجهی گران تر از دندانهای مصنوعی است ، اگرچه برخی از مردم خوشحال هستند که این هزینه را برای ماندگاری پرداخت می کنند.

 

ونیرها می توانند با قرار دادن یک لایه نازک از پرسلن در جلوی دندان های شما به بهبود ظاهر دندان های سالم موجود کمک کنند. با این حال ، آن ها نمی توانند دندان های از دست رفته را جایگزین کنند.

 

بریج ها جایگزین رایج دیگری برای پروتزهای مصنوعی هستند. بریج ها از دندان های مصنوعی تشکیل شده اند که توسط یک تاج دندانی که به دندان های مجاور یا ایمپلنت متصل شده است ، محکم نگه داشته شده اند.

 

آنها دائمی تر از پروتزهای متحرک هستند و اگر دندانهای مجاور سالم در دسترس باشند ممکن است نیازی به فرآیند ایمپلنت نداشته باشند.

جهت تعیین وقت ویزیت و درمان به سایت دکتر دلنوا مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/false-teeth