روش مسواک زدن

روش مسواک زدنروش مسواک زدن :

روش مسواک زدن بخش مهمی از روتین مراقبت از دندان شما است.اگر مسواک نزنید و یا به درستی مسواک نزنید دندان های شما دچار جرم دندان می شوند پس روش مسواک زدن همانقدر مهم است که تعداد مسواک  زدن در روز مهم است در این مقاله به طور کامل روش مسواک زدن ، خمیردندان مناسب ، و تفاوت انواع مسواک ها توضیح داده شده است..

جرم دندان در واقع پلاک های سخت شده ی روی دندان میباشد. پلاک یک لایه ی نازک از ذرات به جا مانده ی غذا و یا باکتری ها میباشد که در صورت این که به خوبی از روی دندان پاک نشوند به مرور زمان سخت می شود و به جرم دندان تبدیل می شود. زمانی پلاک و جرم دندان خطرناک می شوند که باعث تغییر رنگ و زردی دندانها و همچنین عفونت لثه و پوسیدگی دندان  می شود. 

در روز چند بار باید مسواک بزنیم؟

در روز حداقل باید دو بار مسواک بزنید که بهتر است بعد از هر وعده غذایی باشد. اما حتما باید شب قبل از خواب مسواک بزنید و همچنین علاوه بر این برای تاثیر بهتر فلوراید بر دندان هایتان و همچنین از بین رفتن بهتر پلاک ها بهتر است هربار مسواک زدنتان حداقل  دو دقیقه طول بکشد.

مسواک معمولی بهتر است یا برقی ؟ 

مسواک برقی یا معمولی

اینکه از چه نوع مسواکی برای مسواک زدن استفاده می کنید فرقی نمی کند چه از مسواک برقی برای تمیز کردن دندانها استفاده کنید یا مسواک دستی. هر دو نوع یک کارایی و نتیجه رو برای تمیز کردن  دندانها به شما میدهند، اما چیزی که مهم است روش مسواک زدن است مهم است که  همه سطوح دندان را با دقت تمیز کنید و همچنین از خمیر دندان های فلوراید دار استفاده کنید.

برخی از افراد در استفاده از مسواک برقی راحت تر می باشند و برخی مسواک معمولی را ترجیح میدهند، بنابراین همانطور که گفته شد انتخاب نوع مسواک برقی یا معمولی، به خود شما بستگی دارد.

  

چه نوع مسواکی بهتر است استفاده کنیم ؟ 

نوع مسواک مناسب برای افراد بزرگسال، مسواکی است که سر کوچک و موهای متراکم داشته باشد. و همچنین اگر موهای مسواک دارای زاویه های مختلف باشند و ترکیبی از موهای بلند و کوتاه باشند بسیار بهتر است. توجه داشته باشید   معمولا بیشتر افراد باید مسواک نرم (سافت) استفاده کنند مسواک هایی که موهای آن راحت خم شوند تا بتوانند به راحتی زیر لثه و زوایای دیگر را تمیز کنند.

و اگر جزو افرادی هستید که از مسواک برقی استفاده می کنید، اگر مسواکی تهیه کنید که دارای سر چرخشی یا ارتعاشی باشد  برای شما بهتر می باشد. ولی همانطور که پیشتر گفتیم چیزی که اهمیت بیشتری دارد روش مسواک زدن شما میباشد و رعایت  این  اصل  که حداقل دو بار در روز همه ی دندانهای خود را به طور کامل تمیز کنید.

همچنین توجه داشته باشید که اندازه و شکل برس شما باید متناسب با دهان شما باشد و به شما این امکان را دهد که به راحتی به همه قسمت ها دسترسی داشته باشید.

مسواک خود را هر سه یا چهار ماه یکبار یا در صورت شکستگی موها زودتر تعویض کنید. یک مسواک فرسوده کار خوبی برای تمیز کردن دندان های شما انجام نمی دهد.

مسواک خراب

چرا از مسواک سفت استفاده نکنیم ؟

برخلاف باور عموم مردم مسواک نرم بسیار بهتر از مسواک سفت وظیفه ی خود را انجام میدهد و  دندانها را تمیز می کند چون موهای آن به راحتی خم می شوند و وارد زوایای مختلف دندان و زیر لثه می شوند.

همچنین،  باید توجه داشته باشید که مسواک های سفت باعث ساییدگی دندانها و لثه می شوند. و باعث میشوند که  مینای دندان به مرور زمان از بین برود  و لثه ی افراد دچار التهاب می شود. به یاد

داشته باشید که پلاک لایه ی بسیار نرم و نازکی است و نیازی به سفت ساییدن آن نیست. 

در ادامه به طور دقیق به بررسی روش مسواک زدن ، و خمیر دندان های متناسب برای هر سن میپردازیم.

 

از چه نوع خمیر دندانی استفاده کنیم ؟

خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید هستند معمولا  بهترین انتخاب برای اکثر بزرگسالان می باشند.

دلیل انتخاب خمیر دندان حاوی فلوراید این است که فلوراید دندان های شما را در برابر پوسیدگی محافظت می کند. ولی  توجه داشته باشید که کودکان بسیار خردسال نباید از خمیر دندان دارای فلوراید استفاده کنند.  

کودکان کمتر از ۳ سال که اولین دندان‌هایشان بیرون آمده است، می‌توانند از خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج استفاده کنند.

کودکان ۳ تا ۶ ساله می توانند از خمیردندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنند.

اگر نگران بلعیدن خمیر دندان توسط بچه‌های کوچک‌تر هستید، خمیردندان‌های مخصوص بدون فلوراید نیز وجود دارد.

چگونه دندانها را مسواک بزنیم؟

پزشکان همواره برای حفظ بهداشت دهان و دندان و همچنین دستیابی به سلامت دهان و دندان علاوه بر تاکید بر تعداد دفعات مسواک زدن در روز بر  روش صحیح مسواک زدن نیز، تاکید دارند .

طبق توصیه ی پزشکان شما باید مطمئن شوید که همه ی سطوح دندان های خود را به خوبی و دقت تمیز کرده اید. برای این کار شما باید  حداقل دو دقیقه برای مسواک زدن دندانها در هر نوبت زمان بگذارید و از شست و شوی سطوح داخلی و بیرونی و سطح جونده دندانها غافل نشوید، یک کرنومتر یا تایمر تنظیم کنید تا مطمئن شوید که به دندان های خود توجه کافی دارید.

 مرحله اول : با سطوح خارجی دندان های خود شروع کنید. راحت باش! ابتدا دندان های بالا و بعد از آن دندان های پایین را به نرمی مسواک بزنید. دندان به دندان رفتن می تواند به شما کمک کند سرعت خود را کاهش دهید و هیچ نقطه ای را از دست ندهید.

مرحله دوم : برس خود را با زاویه ۴۵ درجه کج کنید. خط لثه را مسواک بزنید تا از شر هرگونه پلاک به دام افتاده یا بقایای غذا خلاص شوید. به آرامی مسواک را با ضربات کوتاه و پهن دندان به جلو و عقب حرکت دهید.

زاویه مسواک با دندان

مرحله سوم : سطح داخلی دندان های خود را مسواک بزنید. از آنجایی که قسمت های داخلی دندان های شما به اندازه ای قابل مشاهده نیستند، رد کردن آن ها وسوسه انگیز است، اما این سطوح داخلی به همان اندازه در برابر پلاک آسیب پذیر هستند. برای شست و شوی سطح داخلی دندان ها مسواک خود را در زاویه ۴۵ درجه دندان ها و لثه قرار دهید و به جلو و عقب بکشید.

مرحله چهارم : سطوح جویدنی دندان های خود را تمیز کنید. فراموش نکنید که برای مسواک زدن بالای دندان های عقبی خود از حرکات کوتاه به جلو و عقب استفاده کنید، جایی که غذا به راحتی می تواند به دام بیفتد.

مرحله پنجم : زبان خود را مسواک بزنید. برای تنفس تازه تر، زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری های ایجاد کننده بو را از بین ببرید.

روش درست مسواک زدن

 برای گرفتن نوبت جهت معاینه، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید. 

 

منبع :

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/brushing-and-flossing/how-to-brush-your-teeth-properly

 

 

 

فهرست