سفید کردن دندان

 

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان :

در شرایط و جوامع امروزی زیبایی ظاهری از اهمیت زیادی برخوردار است و به یک اصل فراگیر تبدیل شده است که مشکلات زیادی برای افراد ممکن است به وجود بیاورد اما یکی از مشکلات که افراد مختلف با آن روبرو هستند،  کدر شدن و زرد شدن دندان می باشد  که به صورت ناگزیر بر اثر غذا و نوشیدنی و بالا رفتن سن برای دندان ها اتفاق می افتد و با توجه به جنس دندان افراد ممکن است این عامل برای فردی مقدارش بسیار زیاد و برای فرد دیگری کمتر باشد. اما خوشبختانه روش های برای رهایی و درمان زرد شدن دندان و سفید کردن دندان که شامل درمان های سریع توسط متخصص دندانپزشکی و درمان های خانگی در دراز مدت می شود. در ادامه مطلب  علاوه بر اینکه علت تغییر رنگ دندان ها و زرد شدن آن را مرور خواهیم کرد، انواع روش های سفید کردن دندان را نیز بیان خواهیم کرد.

 

زرد شدن دندان ها و علت آن :

همانطور که میدانید همه ی اعضای بدن انسان بر اثر شرایط و موقعیت و همچنین افزایش سن و سال با تغییر روبرو می شود و این امر سبب می‌شود که ویژگی های اولیه بدن خود را از دست بدهند، دندان ها نیز از این قضیه مستثنا نیستند و  دچار تغییرات زیادی می شوند از جمله تغییر در استحکام، تغییر رنگ و کدر شدن دندان می باشد.

اما عواملی وجود دارد که باعث می شود این تغییرات رنگ، بسیار سریعتر و با شدت بیشتری بر روی دندان ایجاد شود که شامل موارد زیر می باشد:

 

  •  انجام ندادن نظافت مناسب بر روی دندان ها

 

  • استفاده بیش از حد مواد غذایی نامناسب و رنگی، مانند  نوشابه،چای، شربت های صنعتی و …

 

  • استعمال دخانیات  از جمله سیگار، قلیان و …

 

  • برخی ترکیبات مانند کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید در دهانشویه ها

تغییر رنگ دندان و انواع آن :

 در حالت کلی عموم مردم بر این باورند که تغییر رنگ دندان فقط از نظر ظاهری باعث مشکل میشوند و به آن توجهی نمیکنند. اما باید بگوییم که با انواع تغییر رنگ های دندان سرکار داریم و همیشه فقط چیزی نیست که میبینیم ، یک زرد شدن ساده در سطح دندان . از طرفی با توجه به اینکه تغییر رنگ بوجود آمده بر روی دندان از چه نوعی میباشد، روش های درمان متفاوتی وجود خواهد داشت. به سبب همین موضوع در برخی موارد هر کاری که انجام می دهید شاهد برطرف شدن تغییر رنگ آن نیستید و این باعث ناامیدی می شود. و دلیل آن این است که نوع تغییر رنگ با روش درمانی که در نظر گرفته اید متفاوت است.

تغییر رنگ های دندان به ۳ حالت کلی دسته بندی می شوند، که عبارت است از :

۱.تغییر رنگ داخلی

۲.تغییر رنگ خارجی

۳.تغییر رنگ با افزایش سن

 

تغییر رنگ داخلی: 

این تغییر رنگ بیشترین ناحیه ای را که درگیر می کند لایه داخلی دندان و عاج دندان می باشد. بعضی اوقات تغییر رنگ دندانها همراه با ساییده شدن مینای دندان می باشد که نشان دهنده مشکلات جدی بر روی دندان های افراد می باشد. برای برطرف کردن این نوع تغییر رنگ معمولا متخصصان روش هایی مانند ونیر لمینت، باندینگ و لومینیرز  را در مورد تغییر رنگ داخلی استفاده می کنند.

 

تغییر رنگ خارجی:

 

این نوع تغییر رنگ در سطح خارجی دندان بوجود می آید که همان زردی و کدری است که در میان افراد مرسوم است و بیان میکنند دندان زرد شده است. تغییر رنگ خارجی آسیبی به بافت دندان نمیزند و فقط بر روی سطح دندان اتفاق می افتد  و توانایی عبور از مینای دندان را ندارد.

روش های سفید کننده زیادی برای این نوع زردی و کدری وجود دارد از جمله روش های خانگی و مرسوم بین افراد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

تغییر رنگ بر اثر افزایش سن:

 افزایش سن سبب از بین رفتن کیفیت سطحی دندان در نواحی مختلف چه خارجی و چه داخلی میشود و این کم شدن کیفیت باعث ایجاد تغییر رنگ در سطح دندان میشود .  می توانیم بگوییم که این نوع تغییر رنگ ترکیبی از دو دسته تغییر رنگ داخلی و خارجی است که با ایجاد لکه های زرد و کدر بر روی دندان ها مشاهده می گردد. برای تغییر رنگ بر اثر افزایش سن درمان مناسبی از جمله روش ونیر و باندینگ وجود دارد.

 

سفید کردن دندان و انواع آن :

سفید کردن دندان راه و انواع مختلفی دارد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد اما از نظر کلی روش ها به دو دسته تقسیم می شوند: 

۱. روش هایی که زیر نظر متخصص انجام میشه

۲. روش های ساده و خانگی و کاربردی که در دراز مدت جوابگو هست.

مهمترین این روش ها عبارتند از:

۱. سفید کردن دندان با روش بلیچینگ

۲. سفید کردن دندان با روش ونیر لمینت

۳. سفید کردن دندان با روش باندینگ

۴. سفید کردن دندان با استفاده از روکش

سفید کردن دندان به روش بلیچینگ : 

یکی از  راه های پرکاربرد سفید کردن دندان، روش بلیچینگ است که در آن دندانپزشک یک ژل مخصوص که در ترکیبات خود پراکسید دارد را برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند. برای اینکه سرعت فرآیند عملکردی ژل بیشتر و همچنین میزان تاثیر گذاری بیشتر باشد، با استفاده از  پرتوهای لیزری این کار را انجام میدهند. زیرا پرتوهای لیزری کمک می کنند میزان نفوذ ژل بیشتر شود و باعث سریعتر حل شدن لکه ها در ژل شوند.

این فرآیند معمولا در چند مرحله انجام میشود که این چند مرحله در یک بار حضور فرد در مطب انجام خواهد شد.

یک ویژگی بسیار خوبی که روش بلیچینگ رو بسیار پرکاربرد کرده سریع بودن آن و همچنین میزان سفید کنندگی آن است البته باید این را هم در نظر داشت که میزان حساسیت دندان ها به زرد شدن پس از انجام این کار بیشتر خواهد شد و باید مراقب بود. روش بلیچینگ در زمان کم و بدون خطر و آسیب به دندان انجام می شود، میزان ماندگاری خوبی دارد و در صورت رعایت مراقبت های بعدی، در دندان حساسیت ایجاد نمی شود و آسیبی به  مینای دندان وارد نمی گردد.

 

بلیچینگ دندان 

سفید کردن دندان با روش ونیر لمینت :

 در روش لمینت دندان با استفاده از لایه های نازک سرامیکی که به صورت تخصصی برای امور دندانپزشکی استفاده می شود، سطوح جلوی دندان را می پوشانند. در واقع لایه ونیر لمینت به سطوح جلویی دندان چسبانده می شوند و عیوب موجود بر روی دندان مانند تغییر رنگ، تیرگی، ترک خوردگی، لب پریدگی و… را می پوشانند. این روش فقط سبب مخفی شدت عیوب می‌شود و عملا  زردی دندان یا تیرگی را از بین نمی برد.  همچنین توجه داشته باشید که گاهی ممکن است دندان از درون دچار عفونت شود و به دلیل وجود این روکش در سطح دندان، متوجه عفونت آن نشوید. این روش دارای هزینه ی بالا می باشد همچنین این روش بیشتر برای تغییر رنگ داخلی دندان مناسب است و استفاده می شود.

 

لمینت دندان 

سفید کردن دندان به روش باندینگ :

 تقریبا مانند روش لمینت است که با استفاده از یک پوشش بر روی دندان سبب پوشیده شدن عیوب و زردی میشود که تفاوت آن با لمینت این است که در لمینت از لایه سرامیکی استفاده می‌شد اما در روش باندینگ از رزین کامپوزیت که سبب می‌شود که دندان یک دست و یک رنگ شود.

مزیت آن هزینه نسبتا مناسب و انجام آن در یک مرحله می باشد.

اما عیوب آن طول عمر زیادی ندارد آسیب پذیری آن زیاد است و همچنین زودتر از روش های دیگر دچار تغییر رنگ میشود.

 

کامپوزیت دندان

 

سفید شدن دندان با استفاده از روکش :

از روکش دندان  برای پوشاندن عیوب و نقص های دندان، از جمله ترک خوردگی، تغییر رنگ و لب پریدگی استفاده می شود. این روش از مناسب ترین و مرسوم ترین روش های پوشش برای دندان محسوب می شود. در این روش یک محافظ و روکش سرامیکی  به رنگ دندان ساخته شده، و با استفاده از آن سطح دندان ها را می پوشانند. این روش نسبت به روش ونیر لمینت و باندینگ عملکرد بهتری دارد، اما هزینه آن از هزینه باندینگ  بیشتر می باشد. همچنین باید بدانید که این سرامیک ها آسیب پذیرتر هستند و نیاز به مراقبت زیادی دارند. یعنی باید از خوردن غذاها و میوه های سفت نیز باید خودداری کنید.

 

و اما روش های خانگی سفید کردن دندانها :

 

  • استفاده از خمیر دندانها و شوینده های سفید کننده دندان

 

  • نوار های سفید کننده دندان

 

  • تری ها و کیت های خانگی

 

  • استفاده از روغن های گیاهی سفید کننده

 

  • استفاده از سرکه سیب

 

  • استفاده از جوش شیرین

برای گرفتن نوبت جهت معاینه، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید. 

منبع :

https://www.yourdentistryguide.com/teeth-whitening/