تاثیر شکر بر دندان و پوسیدگی دندان

تاثیر شکر بر دندان و پوسیدگی دندان

در ابتدا باید گفت این رایج است که قند برای دندان های شما مضر است ، اما همیشه اینطور نبود. در حقیقت ، هنگامی که ارسطو فیلسوف یونان باستان برای اولین بار مشاهده کرد که غذاهای شیرین مانند انجیر نرم باعث پوسیدگی دندان می شود .اما هیچ کس او را جدی نمی گرفت.اما با پیشرفت علم ، یک چیز مسلم است ، قند باعث پوسیدگی دندان می شود. اینطور گفته شده است که قند به خودی خود مقصر نیست. بلکه سلسله حوادثی که پس از آن اتفاق می افتد مقصر است. در این مقاله نگاهی دقیق به چگونگی تأثیر قند بر روی دندان های شما و چگونگی جلوگیری از پوسیدگی دندان می اندازد.

Sugar cube in mouth

 

دهان شما یک میدان جنگ است!

انواع مختلفی از باکتری ها در دهان شما زندگی می کنند. برخی از آنها برای سلامت دندان شما مفید هستند ، اما برخی دیگر مضر هستند. به عنوان مثال ، مطالعات نشان داده است که گروهی از باکتریهای مضر هر زمان که با قند برخورد کرده و هضم کنند در دهان شما اسید تولید می کنند. این اسیدها مواد معدنی مینای دندان را که لایه براق ، محافظ و بیرونی دندان شما است ، از بین می برد. به این فرآیند مین زدایی گفته می شود.

مواد معدنی موجود در بزاق ، مانند کلسیم و فسفات ، علاوه بر فلوراید حاصل از خمیر دندان و آب ، با جایگزینی مواد معدنی از دست رفته در هنگام “حمله اسید” به مینای دندان کمک می کند تا خود را ترمیم کند. این به تقویت دندان های شما کمک می کند.

با این حال ، چرخه تکرار حملات اسیدی باعث از بین رفتن مواد معدنی در مینای دندان می شود. با گذشت زمان ، این مینای دندان را ضعیف و از بین می برد ، حفره ای ایجاد می کند. به زبان ساده ، حفره سوراخ دندان است که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شود. این نتیجه هضم باکتری های مضر قند در غذاها و تولید اسیدها است.

 

اگر این حفره درمان نشود ، می تواند به لایه های عمیق دندان گسترش یابد و باعث درد و از بین رفتن احتمالی دندان شود. علائم پوسیدگی دندان شامل دندان درد ، درد هنگام جویدن و حساسیت به غذاها و نوشیدنی های شیرین ، گرم یا سرد است.

 

قند باکتری های بد را جذب می کند و pH دهان شما را کاهش می دهد

 

شکر مانند آهنربا برای باکتری های بد است. دو باکتری مخرب موجود در دهان Streptococcus mutans و Streptococcus sorbrinus هستند. هر دوی آنها از قندی که می خورید تغذیه می کنند و پلاک دندانی ایجاد می کنند که یک لایع چسبناک و بی رنگ است که روی سطح دندان ها تشکیل می شود. اگر پلاک با بزاق دهان یا مسواک شسته نشود ، محیط دهان اسیدی می شود و ممکن است حفره ایجاد شود. مقیاس pH میزان اسیدی یا اساسی بودن محلول را اندازه می گیرد و ۷ آن خنثی است.

وقتی pH پلاک به زیر نرمال یا کمتر از ۵٫۵ می رسد ، اسیدیته شروع به حل مواد معدنی و از بین بردن مینای دندان می کند . در این روند ، سوراخ های کوچک یا فرسایش ایجاد می شود. با گذشت زمان ، آنها بزرگتر می شوند ، تا زمانی که یک سوراخ یا حفره بزرگ ظاهر شود.

عادات غذایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند

در سال های اخیر ، محققان دریافته اند که برخی از عادات غذایی هنگام تشکیل حفره ها اهمیت دارند. 

 

 مصرف میان وعده های پر قند بر پوسیدگی دندان

قبل از رسیدن به آن میان وعده شیرین فکر کنید. بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف مکرر شیرینی و نوشیدنی های شیرین منجر به ایجاد حفره می شود . میان وعده های مکرر روی غذاهای حاوی قند ، مدت زمان قرار گرفتن دندان شما در معرض اثرات محلول اسیدهای مختلف را افزایش می دهد و باعث پوسیدگی دندان می شود. یک مطالعه اخیر در مورد کودکان مدرسه نشان داد که کسانی که کوکی و چیپس می خورند چهار برابر بیشتر از کودکانی که این مشکل را ندارند ، دچار حفره می شوند .

 

نوشیدن نوشیدنی های قندی و اسیدی

تاثیر قند بر دندان

متداول ترین منبع قند مایع ، نوشابه های قندی ، نوشیدنی های ورزشی ، نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه است. علاوه بر شکر ، این نوشیدنی ها دارای مقادیر زیادی اسید هستند که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. علاوه بر این ، یک مطالعه با بیش از ۲۰،۰۰۰ بزرگسال نشان داد که فقط یک نوشیدنی شیرین گاه به گاه منجر به ۴۴٪ افزایش خطر از دست دادن دندان می شود ، در مقایسه با کسانی که هیچ نوشیدنی شیرین نمی نوشیدند . این بدان معنی است که نوشیدن یک نوشیدنی شیرین بیش از دو بار در روز تقریباً خطر از دست دادن بیش از شش دندان را سه برابر می کند.

خوشبختانه ، یک مطالعه نشان داد که کاهش مصرف قند به کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه ، خطر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد .

خوردن غذاهای چسبنده

“غذاهای چسبناک” آنهایی هستند که منابع طولانی مدت قند ، مانند آبنبات های سفت ، نعنا های تنفسی و آب نبات را تأمین می کنند. اینها همچنین با پوسیدگی دندان مرتبط هستند. از آنجا که این غذاها را برای مدت بیشتری در دهان خود نگه دارید ، قندهای آنها به تدریج آزاد می شود. این به باکتری های مضر دهان شما زمان زیادی می دهد تا قند را هضم کرده و اسید بیشتری تولید کند.

نتیجه نهایی ، دوره های طولانی مدت مین زدایی و دوره های کوتاه سازی مجدد مایعات است . حتی غذاهای فرآوری شده و نشاسته ای مانند چیپس سیب زمینی ، چیپس تورتیلا و کراکرهای با طعم ممکن است در دهان شما بماند و باعث ایجاد حفره شود.

نکاتی برای مبارزه با پوسیدگی دندان

تاثیر قند بر دندان

تحقیقات نشان داده است که عوامل دیگر نیز می توانند رشد حفره ها را تسریع یا کاهش دهند. این موارد عبارتند از بزاق ، عادات غذایی ، قرار گرفتن در معرض فلوراید ، بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی کلی .

قند را کاهش دهید

غذاهای قندی و چسبناک باید فقط گاهی اوقات مصرف شوند. اگر به خوردن غذاهای شیرین پرداختید ، مقداری آب بنوشید – ترجیحاً آب شیر حاوی فلوراید – برای شستشوی دهان و رقیق شدن قند چسبیده به سطح دندان. علاوه بر این ، فقط نوشابه های غیر الکلی را در حد متوسط ​​بنوشید.

منبع : https://www.healthline.com/nutrition/how-sugar-destroys-teeth#TOC_TITLE_HDR_5

فهرست