کاشت دندان

کاشت دندان

کاشت دندان :

تخمین زده می شود که تقریباً ۶۰ درصد از بزرگسالان بالای ۳۵ سال ، در ایالات متحده آمریکا ، نیاز به کاشت دندان دارند چرا که حداقل یک دندان دائمی خود را به سبب پوسیدگی ، بیماری و یا عملکرد نامناسب از دست داده اند. علاوه بر این ، ۳۶ درصد از افراد سالخورده تمام دندان های خود را از دست می دهند.

سه گزینه اصلی برای جایگزینی دندان های از دست رفته ، دندان متحرک کامل و پارسیل ،بریج های ثابت دندان ( Dental bridge ) یا کاشت دندان ( Dental implants ) است:

پروتز های متحرک که همان پروتزهای قابل جابجایی سنتی هستند که مادربزرگ ها شب ها در یک لیوان آب، هنگام خواب خود آن ها را قرار می‌ دادند؛

بریج های ثابت دندانپزشکی که پروتزهای غیر قابل جابجایی هستند که به دندان های کناری متصل می شوند؛

ایمپلنت ها یا کاشت دندان که دندان ها یا پلیت های جداگانه ای هستند، که به استخوان فک متصل می شوند.

از این سه مورد ، ایمپلنت های دندانی بهترین گزینه هستند زیرا با اطمینان بیشتر اتصال می یابد ، خطر آسیب دیدن به دندان های اطراف و خطر ریزش استخوان در فک را کاهش می دهند.

چگونه دندان های از دست رفته باعث تحلیل استخوان می شوند؟

در حالی که تحلیل استخوان ممکن است در نتیجه پیری یا سرطان استخوان در بدن اتفاق بیفتد ، از بین رفتن استخوان  فک شما می تواند ناشی از بیماری های پریودنتال باشد ، که می تواند در استخوان فک با از بین رفتن دندان ها اتفاق بیفتد.

استفاده از کاشت دندان در واقع رشد استخوان فک را  تحریک می کند ، بنابراین اگر دندان های خود را از دست دادید ، استخوان فک دیگر تحریک نمی شود و در نهایت منجر به تحلیل استخوان فک می شود.

از آنجا که فک دارای مواد معدنی زیادی نیست ، از بین رفتن استخوان در آن منطقه می تواند مشکل ساز باشد زیرا شما مواد زیادی برای جایگزینی در اختیار ندارید.تحلیل استخوان در فک می تواند جویدن و خوردن غذا را دشوار کرده و باعث ریزش بریج ها و ایمپلنت ها شود. تحلیل استخوان همچنین می تواند دامنه حرکت در فک شما را تحت تأثیر قرار دهد ، صحبت کردن و حتی تنفس صحیح را دشوار کند.

دندان از دست رفته خود را با ایمپلنت جایگزین کنید

دندان از دست رفته خود را با ایمپلنت جایگزین کنید

برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند ، کاشت دندان یا ایمپلنت های دائم دندانی می توانند رشد استخوان شان را تحریک کنند و از تحلیل استخوان جلوگیری کند، زیرا آنها به استخوان متصل می شوند. اما در صورت عدم موفقیت ایمپلنت ، یا تحلیل استخوان به دلایل دیگر ، روش تعویض استخوان از دست رفته می تواند دردناک ، تهاجمی و گران باشد.

در حال حاضر، وقتی کسی دچارتحلیل استخوان می شود، دندانپزشکان برای تشویق رشد استخوان باید پروتئین های خاصی را به استخوان ها اضافه کنند. رسیدن پروتئین ها به ناحیه مناسب نیاز به جراحی دندان دارد، زیرا دندانپزشک مجبور است پروتئین ها را مستقیماً روی ناحیه آسیب قرار دهند. در صورت آسیب دیدن چندین ناحیه ، ممکن است دندانپزشک نیاز به ایجاد برش های متعدد داشته باشد ، که تهاجمی تر است. با این حال ، به لطف یک کشف مشترک توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا (UCLA) و انستیتوی تحقیقات نانو کربن (NanoCarbon) در ژاپن ، به زودی ممکن است راهی آسان تر برای ترمیم ریزش استخوان یافت شود.

ترمیم استخوان به کمک نانو الماس ها ( Nanodiamonds )

ترمیم استخوان به کمک نانو الماس ها ( Nanodiamonds )

نانو الماس ها ، الماس های ریزی هستند که محصول طبیعی فرایند استخراج الماس هستند. دانشمندان دریافتند که ، هنگامی که برای تحویل پروتئین های سازنده استخوان استفاده می شوند ، این ذرات میکروسکوپی با استخوان پیوند می خورند و به پروتئین ها کمک می کنند تا کار خود را به طور موثرتری انجام دهند.

علاوه بر این ، نانو الماس ها را می توان از طریق تزریق یا حتی از طریق مصرف خوراکی تجویز کرد که بسیار ارزان تر ، بدون درد تر و کم تهاجمی تر از روش های فعلی است.

در حال حاضر دانشمندان در حال آزمایش نانو الماس ها در زمینه تحویل دارو و ترمیم ریزش استخوان ناشی از پوکی استخوان و شیمی درمانی هستند. آنها همچنین به دنبال استفاده از این مواد در کاشت دندان ، برای تقویت رشد استخوان فک و ماندگاری بیشتر ایمپلنت ها هستند. در صورت موفقیت آمیز بودن آن ها ، می تواند ایمپلنت دندان را در جلوگیری از تحلیل استخوان ناشی از افتادن دندان موثرتر کند.

این فناوری هنوز راه زیادی در پیش دارد ، اما در صورت موفقیت ، می توانید کاندیدای آینده برای کاشت دندان های حاوی الماس باشید. با این حال لازم است بدانید نانو الماس ها در برابر چشم انسان نامرئی هستند ، بنابراین شما نمی توانید شبیه به تبهکاری با دندان هایی درخشان از فیلم های جیمز باند باشید.

الماس می تواند کاشت دندان را بهبود بخشد 2

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی جهت کاشت دندان در مطب دارید، با شماره های کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید.

همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود

https://www.dentalfind.com/article/dental-implants/diamonds-can-improve-dental-implants:منع مقاله