علل بوی بد دهان

علل بوی بد دهانعلل بوی بد دهان :

در این مطالب می خواهیم شما را با علل بوی بد دهان آشنا کنیم.

این موضوع در هر مقطعی از زندگی هر شخصی گریبانگیر او میشود و هم سبب آزار خود شخص و طرف مقابل او می شود .

در اصطلاحات دندانپزشکی به بوی بد دهان هالیتوز یا فتوراوریس گفته می‌شود.

حال علل بوی بد دهان یا هالیتوز میتواند از دندان ها ، دهان یا نتیجه یک مشکل و بیماری اساسی باشد . همچنین هالیتوز میتواند یک مشکل موقتی یا حتی بیماری مزمن باشد . طبق تحقیقات انجام شده حدود ۵۰ درصد افراد در طول زندگی خود دچار هالیتوز می شوند .

علاوه بر بوی بدی که از دهان پخش می شود ممکن است که نیز طعم بدی در دهان پخش شود که این بو و طعم ناهنجار با مسواک زدن نیز از بین بین نخواهد رفت .

 

چه عواملی سبب ایجاد بوی بد در دهان میشود ؟

از مهمترین عواملی که میتوان به آنها پرداخت:

 

۱ . بهداشت ضعیف دهان و دندان : 

به طور معمول باکتری های موجود در دهان و بر روی دندان ها سبب تجزیه مواد غذایی مصرفی میشوند . ترکیب این باکتری ها و مواد غذایی تجزیه شده از جمله علل بوی بد دهان میتواند باشد که باعث  پخش شدن بوی زننده و نامطبوع در دهان می شوند. به همین خاطر توصیه میشود که بعد از مصرف مواد غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده شود تا مواد گیر افتاده در بین دندانها قبل از شروع فعالیت باکتری ها رها شوند تا از پوسیدگی و بوی بد جلوگیری شود.

همچنین مسواک زدن نیز میتواند در از بین بردن یکی از  علل بوی بد دهان یعنی پلاک های دندان موثر باشد. این پلاک ها به سطح دندان چسبیده و سبب اینجا حفره و بیماری های لثه ای میشوند و اگر به طور منظم به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ادامه ندهید گرفتار خرابی دندان ها و بوی بد دهان میشوید.

بهداشت ضعیف دهان

۲ . استفاده از غذاها و نوشیدنی های قوی : 

مصرف برخی از مواد غذایی میتواند نیز از علل بوی بد دهان و نفس ما باشد موادی مانند: سیر،پیاز و قهوه می‌توانند بو ی بدی رو در دهان شما پخش کند . اگر بخواهیم به صورت موشکافانه به این موضوع نگاه کنیم زمانی که از پیاز یا سیر استفاده میکنیم معده روغن های موجود در پیاز یا سیر را جذب می‌کند و وارد جریان خون میکند این جریان خون به سمت ریه ها رفته و نتیجه این موضوع آزاد شدن بو های نا مطبوع در نفس میشود  اما این یکی از علل بوی بد دهان  در کوتاه مدت میباشد یعنی بوی بد ناشی از این مواد غذایی می تواند  ۲۴ تا ۷۲ ساعت همراه ما باشد. 

 

۳ . استعمال دخانیات : 

استفاده از سیگار علاوه بر اینکه سبب بد بو شدن لباس ها میشود می تواند از علل بوی بد دهان نیز باشد. اما علت تاثیر دخانیات بر بوی بد دهان چیست؟  استفاده از سیگار سبب خشکی دهان و راه نفس میشود و این خشک شدن نیز سبب بد بو شدن نفس میشود .

تاثیر سیگار بر بوی دهان 

۴ . خشکی دهان : 

یکی از علل بوی بد دهان که بسیار رایج می باشد و بسیاری از افراد از آن آگاهی ندارند خشکی دهان است. اگر غدد بزاقی میزان بزاق قابل نیاز برای دهان را تولید نکند خشکی دهان پیش می آید و اگر این خشکی زیاد شود دچار هالیتوز می شوید.

عواملی که سبب خشکی دهان میشود: خوابیدن با دهان باز، استفاده از برخی دارو ها، بروز مشکلاتی برای غدد بزاقی، مصرف برخی میوه ها و مواد غذایی.

 

۵ . بیماری پریودنتال : 

یکی دیگر از شایع ترین علل بوی بد دهان بیماری پریودنتال می باشد. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که شما اقدام به از بین بردن پلاک های سطح دندان بی توجهی کردید و این پلاک ها شروع به سخت شدن و سفت شدن می‌کنند و تبدیل به تار تار میشوند که به وجود آمدن این تار تار ها دردسر به همراه دارد زیرا این تارتار ها با مسواک زدن از بین نخواهند رفت و اگر به دندانپزشک مراجعه‌ نکنید سبب آسیب به لثه ها میشود.تارتار می تواند سبب ایجاد فاصله میان دندان ها شود که محل زندگی باکتری ها و مواد غذایی مضر میشود و زمانی که این باکتری ها در این فضا ها قرار بگیرند سبب آزاد شدن بو های نا مطبوع میشوند.

 

۶ . مشکلات مربوط به سینوس ها  ، گلو و دهان می تواند سبب بوی نامطبوع و بد باشد :

وجود هر یک از این مشکلات می تواند علل بوی بد دهان را تشدید کند:

ترشحات بخش خلف بینی-برونشیت مزمن-وجود عفونت در سینوس ها-بروز عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی-سنگ های لوزه.

 

۷ . برخی بیماری ها :

علل بوی بد دهان میتواند گاهی ناشی از بیماری های دیابت ، ریفلاکس معده و بیماری های کلیوی باشد.

ریفلاکس یکی از دلایل کاملا شایع برای هالیتوز است . همچنین بیماری های کبدی و کلیوی میتواند نفس ما را دارای بوی بد ماهی کند.

 

بوی بد دهان چگونه درمان می‌شود؟

 یکی از علل بوی بد دهان وجود پلاک در دهان است،  تمیز کردن دندان ها با استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان ممکن است مشکل را تا حدود خیلی زیادی حل کند. اگر به بیماری پریودنتال مبتلا شده اید، تمیز کردن عمیق دندان مانند جرم گیری و پولیش ممکن است در دستور کار قرار بگیرد تا نقش بسزای خود را در از بین بردن بوی بد نشان دهد.

و همچنین از با مشکلات سینوسی و کلیوی درگیر هستید باید به درمان مشکلات پزشکی اساسی بپردازید تا بوی بد نفس های شما رو کنترل کند. اگر منشا مشکل هالیتوز شما از خشکی دهان باشد ، دندانپزشک ممکن است مصرف زیاد آب را برای شما توصیه کند و یا داروها و  موادی برای شما تجویز کند که ترشح بزاق را افزایش میدهند .

 

راهکار جلوگیری از بوی بد دهان چیست؟

به طور منظم حداقل دوبار در روز از مسواک استفاده شود و همچنین روزی یکبار از نخ دندان که همه مواد غذایی از لابلای دندان ها بیرون آورده شود .

برای از بین بردن باکتری ها هر روز از دهان شویه استفاده کنید.

مسواک کردن زبان، زیرا زبان منبعی از باکتری ها را در خود جا داده است.

سعی کنید سیگار را ترک کنید و همچنین همیشه اب زیاد مصرف کنید تا از خشکی دهان و بدن جلوگیری کنید.

 جهت مشاوره  و درمان بیماری های دهان و دندان  و انجام ارتودنسی و ایمپلنت دیجیتال میتوانید به کلینیک دکتر دلنوا مراجعه کنید. 

منبع : 

https://ideal.clinic/bad-breath/