اورژانس های دندانپزشکی

پوسیدگی دندان، بیماری لثه، دندان شکسته شده : اینها تنها برخی از رایج ترین اورژانس های دندانپزشکی هستند. در حالی که پیشگیری با مراقبت خوب از دندان بهترین راه برای حفظ سلامت دهان و دندان شما است، دانستن اینکه در زمان اتفاقات اضطراری چه کاری باید انجام دهید به جلوگیری از آسیب طولانی مدت کمک می کند. رایج ترین اورژانس دندانپزشکی چیست ؟ و آیا می دانید چگونه با آنها برخورد کنید؟ با پاسخ سریع و فوری و درمان کمک های اولیه مناسب، می توانید از آسیب  های طولانی مدت جلوگیری کرده و سلامت دهان و دندان را حفظ کنید.

اورژانس های دندانپزشکی 

۷ مورد از اورژانس دندانپزشکی : 

۱٫ دندان درد :

درد های دندانی یکی از رایج ترین اورژانس های دندانپزشکی هستند که هرگز نشانه ی خوبی نیستند، زیرا می توانند نشان دهنده بیماری های زیادی از جمله پوسیدگی دندان باشند. و در حالی که برخی از دندان دردها بدون درمان اورژانسی قابل کنترل هستند، و علائم خاصی  مانند تورم، نیاز به توجه فوری دارند. در مواقع دندان درد از روی آوردن به داروهای مسکن رایج مانند استفاده از آسپرین یا سایر دارو های مسکن ها خودداری کنید زیرا تماس این دارو ها با لثه ی آسیب دیده می تواند باعث سوزاندن  بافت شود. در عوض، کمپرس سرد را در قسمت بیرونی گونه خود قرار دهید و برای مراقبت های اورژانسی با یک کلینیک دندانپزشکی تماس بگیرید. هنگامی که درمان شما انجام شد، دندانپزشک شما به اندازه کافی بر اهمیت بهداشت اولیه دهان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات بدتر دندان تاکید نمی کند.

دندان درد 

 

  1. دندان های لب پر شده یا شکسته :

آیا چیزی را کمی بیش از حد سخت گاز گرفتید؟ دندان شکسته یا لب پر شده از دیگر اورژانس های دندانپزشکی میباشد که  نه تنها لبخند کامل شما را از بین می برد بلکه می تواند به شما آسیب برساند. دهان خود را با آب گرم بشویید و یک تکه گاز استریل را روی محل خونریزی بمالید. سپس برای کاهش تورم و تسکین درد، روی قسمتی از صورت خود که به دندان شکسته نزدیکتر است، کمپرس سرد بزنید. هنگامی که به دنبال مراقبت های اورژانسی از دندان هستید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که مراقب گاز گرفتن غذاهای سفت و ترد و همچنین ورزش و سایر فعالیت هایی باشید که می توانند باعث شکستن یا خرد شدن دندان ها شوند.

  1. دندان کنده شده :

اگر در اثر ضربه یا به هر دلیلی دندان شما دچار شکستگی شده و به طور کامل از دهان بیرون آمد، در این صورت دندان را از تاج (قسمت آشکار در دهان) بردارید و فقط در صورت کثیف بودن ریشه را بشویید. در غیر این صورت، از شستشو و برداشتن قطعات بافت چسبیده خودداری کنید. بسته به آسیب، ممکن است بتوانید دندان را در جای خود قرار دهید اما مراقب باشید که آن را به لثه فشار ندهید. هر چه زودتر بتوانید این کار را انجام دهید در حالت ایده آل در عرض یک ساعت  شانس شما برای نجات دندان شکسته و بازگرداندن آن در جای خود بیشتر است. اگر نمی توانید دندان را دوباره وارد کنید، آن را در یک فنجان کوچک با شیر یا آب با کمی نمک قرار دهید. این به حفظ دندان به موقع برای ترمیم اضطراری در کلینیک دندانپزشکی کمک می کند.

 

 

  1. پر کردن یا تاج گم شده است :

روکش ها و پرکننده ها دندان های آسیب دیده قبلی را به ظاهر و عملکرد مطلوب باز می گرداند. بنابراین  دندان ها شکسته شده، از اورژانس های دندانپزشکی میباشند که باید فورا آنها را درمان کنید تا از آسیب بیشتر یا عفونت مجدد جلوگیری کنید. در حالی که منتظر مراقبت های اورژانسی دندان هستید، این راه حل موقت را امتحان کنید. یک تکه آدامس بدون قند را داخل حفره بچسبانید، اما برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان، خودتان آن را درست نکنید. شما همچنین می توانید دندان را به کلینیک دندانپزشک خود بیاورید تا دوباره اعمال شود یا تاج جدیدی بر روی آن نصب شود.

 

  1. ارتودنسی شکسته :

بریس‌های ارتودنسی سخت هستند. این سیم‌ها و براکت‌های فلزی طوری طراحی شده‌اند که در برابر سایش و پارگی روزانه با جویدن، خوردن و حتی صحبت کردن مقاومت کنند. اما حتی در این صورت، آنها می توانند بشکنند یا بیرون بزنند و گونه ها و لثه های شما را به هم بزنند. این نه تنها باعث ناراحتی می شود، بلکه می تواند پیشرفت در تراز و صاف کردن دندان ها را کند یا حتی معکوس کند. وقتی این اتفاق می افتد، می توانید سعی کنید سیم شکسته را به موقعیت راحت تری فشار دهید. اگر این امکان پذیر نیست، انتهای در معرض دید را با موم ارتودنسی، یک توپ پنبه ای کوچک یا یک تکه گاز بپوشانید. مهم نیست چقدر آزاردهنده است، برای جلوگیری از بلعیدن، سیم را قطع نکنید.

 

۶٫ آبسه :

عفونت های دهان، به ویژه در نزدیکی ریشه دندان یا در فضای بین دندان ها و لثه، از اورژانس های دندانپزشکی جدی هستند. در صورت عدم درمان، اینها می توانند به دندان های اطراف و بافت لثه و حتی بقیه بدن سرایت کنند. مطمئن نیستید که آیا آبسه دارید؟ لثه های خود را از نظر وجود نقطه متورم دردناک و جوش مانند بررسی کنید. برای جلوگیری از مشکلات بدتر سلامت دهان، فوراً با کلینیک دندانپزشکی برای درمان اضطراری تماس بگیرید. دهان خود را میتوانید تا مراجعه به دندانپزشک با محلول آب ملایم دهان خود را بشویید و برای تسکین موقت یخ روی ناحیه متورم بمالید.

آبسه دندان 

  1. خونریزی و درد بعد از کشیدن دندان :

تجربه کمی درد و خونریزی پس از عمل طبیعی است، اما اگر حتی یک ساعت بعد این درد ادامه داشت، در این صورت در موارد اورژانس های دندانپزشکی قرار میگیرد. پس وقت آن است که با دندانپزشک خود تماس بگیرید. در این فاصله، یک پد گاز ضخیم را روی محل کشیدن دندان قرار دهید و با گاز گرفتن روی گاز فشار وارد کنید اما نه خیلی زیاد. از شستشو، نوشیدن و خوردن و همچنین مکیدن، تف کردن و کشیدن سیگار خودداری کنید.

 

در صورت بروز و تجربه هر یک از این موارد گفته شده که در دسته ی اورژانس های دندانپزشکی قرار میگیرند آن ها را جدی بگیرید و فورا آن را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم میتوانید با دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید.