دندان قروچه و درمان آن

Bruxism  یا دندان قروچه یک وضعیت فیزیولوژیکی است که به معنای فشار دادن و ساییدن دندان‌ها به یکدیگر است، معمولاً در زمان خواب رخ  می‌دهد. این وضعیت ممکن است به صورت ناخودآگاه و بدون اطلاع فرد اتفاق بیفتد. دندان قروچه می‌تواند منجر به آسیب دندان‌ها، عضلات فک و حتی مفاصل فک شود. این وضعیت ممکن است به عوامل استرس، اضطراب یا عادات بد فرد مرتبط باشد. درمان دندان قروچه یا Bruxism ممکن است شامل استفاده از دستگاه‌های حفاظتی برای دندان‌ها تغییر رفتارهای مضر و درمان عوامل استرس و اضطراب باشد.

دندان قروچه در خواب

Bruxism در خواب ممکن است به عوامل مختلفی برمی‌گردد. برخی از علل احتمالی شامل استرس و اضطراب، مصرف الکل یا مواد مخدر، عوارض داروها، مشکلات خواب، اختلالات روانی و حتی فشارهای فیزیکی مانند فشارهای دندانی نامناسب هستند. همچنین عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی نیز ممکن است نقش داشته باشن . این موضوع هم در بزرگسالان و هم در کودکان مشاهده می شود اما تعداد کودکانی که در خواب دندون قروچه می کنند از بزرگسالان بیشتر است.

افرادی که در طول خواب دندان های خود را روی هم فشار می دهند یا به هم می سایندبیشتر در معرض سایر اختلالات  مانند خروپف و … هستند.

در برخی از افراد، سایش دندان می تواند به قدری مکرر و شدید باشد که منجر به اختلالات فک، سردرد، دندان های آسیب دیده و سایر مشکلات شود.

از آنجایی که ممکن است دندون قروچه در خواب داشته باشید و تا زمانی که عوارض ایجاد نشود از آن بی اطلاع باشید، مهم است که علائم و نشانه های دندان قروچه را بدانید و به طور منظم به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

دندون قروچه

دندان قروچه کودکان در خواب

در کودکان، bruxism ممکن است به عوامل مختلفی برگردد از جمله استرس، اضطراب، تغییرات در دهان و دندانها، عادات بد رفتاری، مشکلات خواب و حتی عوامل ژنتیکی. برای درمان دندون قروچه در کودکان، معمولاً از روش‌های رفتاری مانند تکنیک‌های آموزشی برای کنترل استرس و اضطراب استفاده می‌شود. همچنین از محافظ دندان برای جلوگیری از خراب شدن دندان‌ها استفاده می‌شود. در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی تجویز کند. به هر حال، برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با یک پزشک متخصص دندانپزشکی یا روانشناس مشورت کنید.

از کجا بفهمیم در خواب دندان قروچه می کنیم؟

صدای دندون قروچه یا فشردن دندان ها، ممکن است به اندازه کافی بلند باشد تا افرادی که با شما در سیک مکان می خوابند متوجه آن شوند، در واقع شما از گفته های دیگران می توانید متوجه این موضوع بشید.

 • اگر بدون هیچ دلیلی دندان های شما دچار شکستی شدن یا لق شدند باید احتمال دندان قروچه را بدهید.
 • افزایش درد یا حساسیت دندانها
 • در طول روز عضلات فک خسته یا سفت، یا فک قفل شده که به طور کامل باز یا بسته نمی شود
 • در طول روز دچار فک درد می شوید
 • بدون هیچ دلیلی گوش شما درد می گیرد
 • سردرد مبهم که از شقیقه ها شروع می شود دارید
 • اختلال در خواب

دندان قروچه

علت دندان قروچه

علت های گوناگونی برای دندان قرچه عنوان می شود..از مهمترین علت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار:

شایع ترین دلیل می تواند استرس و اضطراب باشد.

 • سن:

این موضوع در کودکان خردسال شایع است، اما معمولاً در بزرگسالی از بین می رود.

 • نوع شخصیت:

 داشتن تیپ شخصیتی پرخاشگر، رقابتی یا بیش فعال می تواند خطر ابتلا به دندون قروچه را افزایش دهد.

 • داروها و سایر مواد:

سایش دندان ممکن است یک عارضه جانبی غیر معمول برخی از داروهای روانپزشکی، مانند برخی داروهای ضد افسردگی باشد. سیگار کشیدن، نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار یا الکل، ممکن است خطر ابتلا  را افزایش دهد.

 • و پایه ثابت علت بسیاری از بیماری ها یعنی زمینه ی ارثی می تواند در این مورد تاثیرگذار باشد.

درمان دندان قروچه بزرگسالان در خواب

برای درمان دندان قروچه در بزرگسالان ابتدا باید علت آن ریشه یابی شود و بعد متناسب با آن درمان مناسب اتخاذ شود. اگر مشکلات مربوط به اضطراب و افسردگی در فرد باشد می تواند با مراجعه به روانشناس و روانپزشک این مشکل را حل کند.

اگر موضوع مربوط به تیپ شخصیتی باشد باز هم یک روانشناس خوب می تواند راهکارهایی را برای کنترل خشم به شما بدهد و به مرور با تاثیر بر کل زندگیتان این مشکل هم برطرف شود. پس توصیه ما این است که اگر مشکل دندان قروچه دارید اول به روانشناس مراجعه کنید و اگر موردی در این خصوص نبود می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با استفاده از نایت گارد یا راهکارهای دیگراین موضوع را کم کند.

دندان قروچه کودکان در خواب

محافظ دندان قروچه

سایش دندان در کودکان

یکی از راها های فیزیکی موثر کاهش سایش دندان در کودکان و بزرگسالان استفاده از نایت گارد می باشد. محافظ‌های شب یا نایت گاردها  به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دندان‌های بالا و پایین شما را از هم جدا نگه می‌دارند تا از سایش محکم دندان‌ها و صدای دندان قروچه جلوگیری کنند. صفحات گزش روی گارد در طول دوره‌های دندان قروچه به‌جای دندان‌ها به آرامی صورت میگیرد.طبق مطالعات انجام شده در انگلستان دریافتند بسیاری از مبتلایان به دندان قروچه که از نایت گارد ها استفاده می کنند در آنها سردرد و درد صورت کاهش می یابد.

به طور خلاصه چی گفتیم؟

سایش دندان یک حالت ناخودآگاه است که هم در بزرگسالان و هم در کودکان ممکن است رخ دهد و حتی خود فرد هم متوجه این موضوع نشود اما یکسری علائم در فرد به وجود می آید که می تواند متوجه شود دندان قروچه دارد مانند فک درد، آسیب به دندان ها و …

سایش دندان در اکثر موارد قابل درمان است بعضی از درمان ها عبارتند از:

 • تغییر رفتار:

به شما آموزش هایی برای کنترل و کاهش فشار بر روی دندان هایتان داده خواد شد.

 • محافظ دهان. 

ممکن است برای شما یک محافظ دهان پلاستیکی تجویز شود  که می توانید آن را در شب استفاده کنید تا نیروی گاز گرفتن را کاهش دهد و فشار کمتری بر روی دندان هایتان ایجاد کند

 اگر هنگام بیداری دندان قروچه کنید، می توان آن را در روز نیز استفاده کنید

 • بیوفیدبک:

این روش بیشتر برای دندان قروچه های در طول روز جوابگو است و به این صورت است که به وسیله ی یک دستگاه الکتریکی که به شما وصل می شود سیگنال هایی از ماهیچه شما دریافت می کند و متخصص این سیگنال ها را تفسیر می کند و راهکارهای کاهش این موضوع را به شما پیشنهاد می دهد.

 • دارو:

گاهی بعضی از داروها سبب ایجاد دندان قروچه می شوند که گاهی نیاز به جایگزینی این داروها می باشد مانند بعضی از داروهای ضدافسردگی

منتظر نظرات و سوالات شما هستیم همچنین اگر نیاز به خدمات دندانپزشکی دارید می توانید با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا در تماس باشید.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095

https://www.bruxism.org.uk/shop/teeth_grinding/sleepright.php