افزایش تاج دندان چیست؟

افزایش تاج دندان یک روش درمانی است که به منظور بهبود شکل، اندازه و ظاهر تاج دندان استفاده می‌شود. این روش معمولاً در مواردی که تاج دندان کوتاه است یا نسبت به دندان‌های دیگر کوچکتر است، استفاده می‌شود. این فرآیند در حال حاضر به علت های مختلفی از جمله زیبایی، ترمیم‌پذیری و تقویت دندان‌ها انجام می‌شود. در این مقاله، به بررسی فرآیند افزایش تاج دندان، نحوه انجام آن و فواید و مزایای آن پرداخته خواهد شد.

لیفت لثه

افزایش تاج دندان چیست؟

افزایش طول تاج دندان یکی از روش‌های درمانی است که برای بهبود شکل و ظاهر تاج دندان استفاده می‌شود..

یکی از دلایل اصلی جراحی افزایش طول تاج دندان، بهبود ظاهر دندان است. دندان‌های کوتاه و نامتناسب می‌توانند ظاهر کلی صورت را تغییر دهند و لبخند را زشت و نامناسب به نظر بیاورند. با افزایش طول تاج دندان، دندان به شکل و اندازه مطلوب خود بازسازی می‌شود و لبخند بیمار بهبود می‌یابد.

علاوه بر این، جراحی افزایش طول تاج دندان می‌تواند به عملکرد دندان کمک کند. دندان‌های کوتاه ممکن است باعث مشکلاتی مانند مشکل در خوردن و صحبت کردن شوند. با افزایش طول تاج دندان، این مشکلات بهبود می‌یابد و بیمار قادر خواهد بود بهتر بخورد و صحبت کند.

جراحی افزایش طول تاج دندان همچنین می‌تواند به عنوان راهکاری برای تقویت دندان‌ها استفاده شود. دندان‌های کوتاه و ضعیف ممکن است به شکستگی و آسیب دیدگی آسان تر باشند. با افزایش طول تاج دندان، دندان قوی‌تر و مقاوم‌تر می‌شود و احتمال شکستگی آن کاهش می‌یابد.

در فرآیند افزایش تاج دندان، اهداف گوناگونی وجود دارد گاهی قسمتی از سطح دندان که خراب شده یا ناقص است، برداشته می‌شود و سپس با استفاده از مواد ساختاری مانند پروسلین یا فلزات مختلف، تاج جدیدی بر روی دندان قرار می‌گیرد. این تاج جدید به شکل و اندازه دلخواه بیمار تولید می‌شود و به طور کامل با دندان طبیعی تطابق دارد.معمولا این حالت زمانی اتفاق می افتد که دندان بر اثر پوسیدگی تاج خود را از دست داده باشد و نیاز باشد یک تاج مصنوعی برای حفاظت از ریشه ها بر روی دندان قرار دهیم تا از آسیب رسیدن به ریشه ها و از دست رفتن دندان ها جلوگیری کنیم. در حالت دیگر گاهی به علت اینکه لثه اطراف دندان را گرفته سبب می شود تاج دندان کامل نمایش داده نشود. در این حالت نیز دندانپزشک با حذف کردن لثه از آن قسمت سبب دیده شدن بهتر تاج دندان میشود. یکی از مزایای افزایش تاج دندان، بهبود ظاهر دندان و کمک به یک لبخند زیبا و جذاب است.  اما افزایش تاج دندان تنها جنبه ی زیبایی ندارد بلکه این تاج دندان به عملکرد دندان نیز کمک می‌کند. با اصلاح ناهمواری‌ها و نقص‌های دندان، بیمار قادر خواهد بود بهتر بخورد و صحبت کند. برای این منظور روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

افزایش طول تاج دندان به کمک جراحی لثه

جراحی لثه

وقتی نام جراحی میاد شاید این حس برداشت شود که فرآیند خطرناک و دردناکی باشد اما باید گفت در این نوع جراحی شما تحت تاثیر داروهای بی حسی موضعی دردی را حس نخواهید کرد و زمان جراحی نسبتا کوتاه در حدود یک ساعت می باشد. در این جراحی قسمتی از بافت لثه برداشته خواهد شد تا تاج بیشتری از دندان نشان داده شود گاهی علاوه بر بافت لثه برای نتیجه گیری بهتر بخشی از بافت استخوان نیز برداشته می شود. به طور خلاصه این مراحل شامل موارد زیر می شود:

۱) تزریق بی حسی

۲)ایجاد برش

۳)برداشتن بافت

۴)ضدعفونی کردن

۵)بخیه زدن وپانسمان

چرا جراحی افزایش طول دندان انجام میدهیم؟

  •  برای ترمیم و بازسازی  دندان به علت های مختلف از جمله پوسیدگی، شکستگی و …
  • در مواقعی که دندان طول کمی نسبت به سایر دندان ها دارد
  •  ترمیم لبخند لثه ای

لبخند لثه‌ای یک وضعیت است که در آن هنگام خنده، بخشی از لثه‌ها نمایان می‌شود و به طور طبیعی و قابل قبول به نظر نمی‌رسد. این وضعیت ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله ارثی، ساختار لثه‌ها، موقعیت دندان‌ها و عضلات صورت رخ دهد. لبخند لثه‌ای ممکن است برای برخی افراد ممکن است باعث ناراحتی و کمبود اعتماد به نفس شود. در صورت تمایل به رفع این مشکل، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها جراحی لثه می باشد. در این روش، لثه بالا کشیده می شود و سبب می شود قسمت بیشتری از دندان نمایان شود.

افزایش طول تاج دندان به کمک لیزر

افزایش طول تاج دندان با استفاده از لیزر یک روش جدید و پیشرفته در جراحی لثه است که به آن الکترو جراحی نیز گفته می شود. این روش با استفاده از انرژی نوری لیزر، لثه را بدون نیاز به برش طول تاج دندان را افزایش می‌دهد.

در این روش، دندانپزشک از لیزر با طول موج خاصی استفاده می‌کند که قادر به تغییر و شکل دهی به بافت لثه است. با استفاده از لیزر، لثه را به طور دقیق و کنترل شده بالا می‌برد و به تاج دندان متصل می‌شود. این روش بسیار دقیق با خونریزی کم است و زمان بهبودی پس از عمل نیز نسبت به روشهای دیگر کوتاه‌تر است.

به طور کلی، جراحی لثه با لیزر یک روش مؤثر و پیشرفته برای افزایش طول تاج دندان است که باعث بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌ها می‌شود. با این حال، اینکه از چه روشی باید استفاده کنید با توجه به صلاحدید و توصیه پزشک انتخاب می شوددرواقع دندانپزشک با بررسی وضعیت شما بهترین روش را اجرایی خواهد کرد.

مراقبت های بعد از جراحی لثه

افزایش تاج دندان

 

مراقبت های بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان شامل موارد زیر می‌شود:

۱. رعایت بهداشت دهان و دندان: پس از جراحی، باید از دندان ها و لثه ها به شدت مراقبت کنید. این مراقبتها شامل: مسواک زدن به طور منظم، استفاده از نخ دندان و آب دهان ضد عفونی کننده است.

۲. رعایت تغذیه سالم: مصرف مواد غذایی سالم و پر از مواد مغذی به بهبود سریع تر شما  کمک می کند. باید از مصرف موادی مثل قند و نوشیدنی های گاز دار خودداری کنید.

۳. استفاده از داروهای تجویز شده: پس از جراحی، ممکن است دندانپزشک به شما داروهای ضد التهاب و درد تجویز کند. باید دقیقاً به دستورات و توصیه های دکتر پایبند باشید و داروها را به موقع و به درستی مصرف کنید.

۴. اجتناب از فشار و ضربه به دندان ها: در طول دوران بهبود، باید از فعالیت هایی مانند خوردن مواد سفت و سخت، جویدن غذاهای سخت و … خودداری کنید.

۵. مراجعه به دندانپزشک: باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت پس از جراحی را بررسی کنید .

به همراه این توصیه ها، باید به دستورات و راهنمایی های دکتر خود پایبند باشید تا بهبودی سریع تر و بهتری را تجربه کنید.

اما بلافاصله بعد از جراحی:

 اگر درد دارید می توانید از مسکن ها استفاده کنید و برای کاهش ورم کمپرس یخ توصیه می شود همچنین تا یک روز بعد از جراحی نباید غذاهای داغ استفاده کنید و بهتر است از دهانشویه مرتب استفاده کنید تا جلوی عفونت گرفته شود و از مصرف الکل و سیگار نیز باید دوری کنید.

جمع بندی:

افزایش طول تاج دندان یک روش جراحی است که به منظور بهبود ظاهر و عملکرد دندان ها استفاده می شود. این روش برای افرادی که دندان های کوتاه یا فرسوده دارند و می خواهند دندان های مرتب و جذاب تری داشته باشند، مناسب است. برای این منظور از روشهای مختلفی مانند جراحی لثه یا جراحی با لیزر استفاده می شود که در مقاله به آنها اشاره شده است.

بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان، مراقبتهای مناسب و حفاظت از دندان ها و لثه ها بسیار مهم است. باید به توصیه های دکتر پایبند بوده و دندان ها را به طور منظم شستشو داده  و از فشار و ضربه به آن ها اجتناب کرد. همچنین، تغذیه سالم و مصرف داروهای تجویز شده نیز برای بهبودی سریع تر و بهتر بسیار مهم است.

با رعایت این توصیه ها و مراجعه منظم به دندانپزشک، می توانید از نتایج موفقیت آمیز جراحی افزایش طول تاج دندان بهره مند شوید و بهبودی سریع تر و بهتری را تجربه کنید.

منتظر نظرات و سوالات شما در بخش کامنت ها هستیم همچنین برای دریافت مشاوره و نوبت از کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا با ما در تماس باشید.

منبع:

http://www.medparkhospital.com/en-US/disease-and-treatment/crown